Kerkük'te yakalan çocuk intihar eylemcileri

- Kerkük Polis Müdürü Albay Ömer: - "Kerkük'te eylem hazırlığındayken üzerindeki bomba yeleğiyle yakalanan çocuk, DAEŞ'in Eşbal el Halife timine mensup olduğu ortaya çıktı"

Kerkük'te yakalan çocuk intihar eylemcileri
22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:50

KERKÜK (AA) - Irak'ın Kerkük kentindeki bir cami yakınında üzerindeki bomba yeleğiyle yakalanan çocuğun terör örgütü DAEŞ'in canlı bomba olarak kullandığı çocuk timinden olduğu belirtildi.

Kerkük Polis Müdürü Albay Hattab Ömer, yaptığı basın toplantısında, "Kerkük'te eylem hazırlığındayken üzerindeki bomba yeleğiyle yakalanan çocuk, DAEŞ'in Eşbal el Halife (Halife'nin Yavru Aslanları) timine mensup olduğu ortaya çıktı. DAEŞ tarafından canlı bomba olarak kullanılan timdeki çocukların yaşları 12 ila 16 arasında değişiyor." dedi.

Aynı gün içerisinde iki çocuğun kendilerini patlamak için kent merkezine gönderildiğini belirten Ömer, "Cafer es-Sadık Hüseyniye Camisi girişinde kendini patlatan kişi 16 yaşındaydı. Resul Azam Camisi'nde ise kendini patlatamadan yakalanan çocuk ise 15 yaşındaydı." bilgisini paylaştı.

Ömer, her iki çocuğun bir hafta önce DAEŞ tarafından iç göçmen kılığında kent merkezine gönderildiğini ve gelen talimatlar doğrultusunda eylem yaptıklarını söyledi.

Havice ilçesi başta olmak üzere terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu bölgelerden kaçan sivillerin Kerkük'e akın ettiğini hatırlatan Ömer, iç göçmenlerin yavaş yavaş güvenlik açısından sorun teşkil etmeye başladıklarını kaydetti.

Kente doğru gelmeye devam eden iç göçmenler için emniyet güçlerinin güvenlik tedbirlerini en yüksek seviyeye çıkardığı kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×