Kendi engellerini unutup işitme engellilere dikkat çektiler

- Muğla'nın Ortaca ilçesindeki bir rehabilitasyon merkezinde öğrenim gören zihinsel engelli ve öğrenme güçlüğü çeken 7 öğrenci, işitme engellilere dikkat çekmek amacıyla işaret diliyle şarkı söyledi - Merkez yetkilisi psikolog Şahin: - "Normal insanlar bile bu konuda yeterince duyarlılık göstermezken, zihinsel engelli ve öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerimizin, konuşamayan ve duyamayan insanlar için farkındalık yaratmaya çalışmaları, örnek olması gereken bir davranış"

 Kendi engellerini unutup işitme engellilere dikkat çektiler
24 Mayıs 2016 Salı 11:20

MUĞLA (AA) - Ortaca'da zihinsel engelli ve öğrenme güçlüğü çeken 7 öğrenci, işitme engellilere dikkat çekmek amacıyla işaret dili öğrenerek "Hayat bayram olsa" şarkısını söyledi.
İlçedeki özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde öğrenim gören engelliler, konuşamayan ve duyamayan insanları anlamak amacıyla işaret dili öğrendi.Öğrenciler merkez bünyesinde aldıkları bir aylık işaret dili eğitiminin ardından, Ortaca Cumhuriyet Meydanı'nda düzenledikleri konserde, öğrendikleri "Hayat bayram olsa" şarkısını işaret diliyle söyledi.Merkez yetkilisi psikolog Semra Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin yaptıklarının büyük anlam taşıdığını ifade etti.Özel öğrencilerin işaret dilini kısa bir sürede öğrendiklerini belirten Şahin, "Öğrenciler söyledikleri şarkıyla hayatın herkese bayram olmasını istediklerini anlatıyor. Normal insanlar bile bu konuda yeterince duyarlılık göstermezken, zihinsel engelli ve öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerimiz konuşamayan ve duyamayan insanlar için farkındalık yaratmaya çalışmaları örnek olması gereken bir davranış." diye konuştu.
- "Amacımız işitme engellilerin neler hissettiğini anlayabilmek"
Şahin, sahneye çıkmanın, alkışlanmanın ve beğenilmenin engelli öğrencilere güç verdiğini ve onları mutlu ettiğini vurguladı.Toplumun engelliler konusundaki farkındalığını geliştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Şahin, şöyle konuştu: "Zihinsel engelliler ve öğrenme güçlüğü olan bireylerden kurduğumuz grubumuz ile amacımız işitme engelli arkadaşlarımızın neler hissettiğini anlayabilmek ve bu konuda farkındalık yaratmaktı. Öğrenciler bir ayda işaretlerin hepsini öğrenerek gösteriyi hazırladılar ve başarıyla sundular. İşitme engelli arkadaşlarımızı mutlaka işin içine katabilmek amacıyla bu çalışmayı sürdürmeyi düşünüyoruz. Gelecek yıl daha anlamlı bir çalışma hazırlamayı planlıyoruz."
- "Başardığımıza inanıyoruz"
Korodaki öğrencilerden Buse Tuncay da toplumda bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını anlatarak, "İnternetten figürleri çıkararak, çalışmaya başladık. Bir ay işaret dili eğitimi aldık. Önceden zor geliyordu, şimdi çok kolay. Duyamayan, konuşamayan arkadaşlarımız için farkındalık yaratmak istedik. Bunu da başardığımıza inanıyoruz." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×