KCK ana davasında FETÖ'nün çatı iddianamesi istendi

- Diyarbakır'da görülen terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK ana davasında, dosyaya konulmak üzere, FETÖ'nün elebaşı Gülen'in de aralarında bulunduğu 73 şüpheli hakkında hazırlanan "çatı iddianamesi" istendi - Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazarak, iddianamenin bir örneğinin UYAP ortamından kendilerine gönderilmesini talep etti

KCK ana davasında FETÖ'nün çatı iddianamesi istendi
30 Eylül 2016 Cuma 19:20

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da görülen terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK ana davasında, dosyaya konulmak üzere, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 73 şüpheli hakkında hazırlanan "çatı iddianamesi" istendi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanıklar, daha önce kendilerini yargılayan hakimlerin terör örgütü FETÖ ile bağlantısı olduğu yönünde iddialarda bulundu.

Sanıklar ve avukatları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen "çatı iddianamesi"nde yer alan bazı değerlendirmelere atıfta bulunarak, mağdur olduklarını savundu.

Sanıklar ve avukatları, iddianamenin bir örneğinin istenilmesini ve hukuka aykırı bir şekilde toplandığını ileri sürdükleri delillerin araştırılmasını talep etti.

Talebi değerlendiren mahkeme verdiği ara kararı doğrultusunda, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere gönderdi.

Mahkeme gönderdiği müzekkerede şu ifadelere yer verdi:

"Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme, dağılma sırasında silah ve araçlarla mukavemet etmek, cebir ve şiddet kullanarak eğitim ve öğretime engel olmak, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma suçlarından sanıklar hakkında mahkememize açılan kamu davasında açık yargılaması sırasında verilen ara karar gereğince, mahkemenizde kabul edilen dava dosyasına ait iddianamenin duruşma tarihinden önce Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ortamından mahkememize gönderilmesi hususu rica olunur."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×