"Kazanlılar, kahramanlık destanı yazmıştır"

- Belediye Başkanı Ertürk: - "Kazanlılar, kendi milletini vuran uçakların kalkmaması için piste girerek kendilerini bomba yüklü uçakların önüne atmışlardır, göğüslerini F-16'lara siper etmişlerdir" - "Kazanlılar, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhuyla mücadele ederek bir kahramanlık destanı yazmıştır"

16 Temmuz 2016 Cumartesi 12:20

ANKARA (AA) - Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Akıncı Hava Üssü’ne giderek uçakların kalkmasını engellemeye çalışan Kazanlıların büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini belirtti.

Ertürk, yaptığı yazılı açıklamada, Kazanlıların, darbe girişiminde bulunanların kaldırdığı uçakların havalanmasını engellemek için gece Akıncı Hava Üssü'ne gittiğini aktararak, "Kazan halkı, darbe girişimi sonrasında organize olarak hava üssü önüne gitti. Kadın, yaşlı, çocuk demeden yaklaşık 8 bin vatandaşımız üssün önüne geldi. Kazanlılar, buradan kalkarak Ankara'yı bombalayan uçakları durdurmaya çalıştı. Kazanlılar, kendi milletini vuran uçakların kalkmaması için piste girerek kendilerini bomba yüklü uçakların önüne atmışlardır, göğüslerini F-16'lara siper etmişlerdir." ifadelerini kullandı.

Kazanlıların Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhuyla mücadele ederek bir kahramanlık destanı yazdığını vurgulayan Ertürk, şunları kaydetti:

"Halkımız darbecilerin uçaklarının kalkmaması için çeşitli yollara başvurdu. Anadolu'nun bağrından kopan, demokrasisine, milletine, vatanına canı gönülden bağlı olan Kazanlılar adeta Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Mücadelesinde ortaya konan ruhu sergiledi. Kamyonlarını, traktörlerini, römorklarını üssün önüne çekerek pistin görüş alanını daraltmaya çalıştı. Evlerinden getirdikleri saman balyalarını ateşe verdiler ve son çare olarak üssün elektriğini keserek üssü elektriksiz bıraktılar."

Kahraman Kazan halkının bu girişimine darbecilerin ağır silahlarla karşılık verdiğini ifade eden Ertürk, sivillerin üzerine açılan ateş sonucu 7 kişinin yaşamını yitirdiğini, 55 kişinin de yaralandığını belirtti.

Ertürk, "Burada 7 kahraman kardeşimiz şehit oldu, 55’i de yaralandı. Kardeşlerimiz ölümü göze alarak canları pahasına mücadele etmiştir. Ağır kayıplar verdik ancak Kazanlılar olarak gözleri yaşartan, tüyleri diken diken eden bir kahramanlık destanı yazdık. Darbecilerden hesap sorulmasını ve kardeşlerimizin katillerinin bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×