Kaybolan Hong Konglu kitabevi çalışanları

- Kitabevi çalışanlarından Lam, televizyon kanalına verdikleri röportajın zorlama olduğunu ve ortadan kayboldukları sürede gözaltında tutulduklarını söyledi

Kaybolan Hong Konglu kitabevi çalışanları
16 Haziran 2016 Perşembe 17:08

ANKARA (AA) - Hong Kong'da geçen yıl sonunda ortadan kaybolan 5 kitabevi çalışanından biri televizyon kanalına "zorla" röportaj verdiklerini açıkladı.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping hakkında yasaklı bir kitabın satışını yaptığı iddia edilen kitabevinin çalışanlarından Lam Wing Kee, basın toplantısında, mart ayı başında ilk kez kamuoyu karşısına çıktıkları televizyon kanalındaki röportajlarında, söylemeleri gerekenlerin kendilerine önceden yazılarak verildiğini kaydetti.

Geçen yılın ekim ayında ortadan kaybolan Lam, "Bu bir şovdu ve ben bunu kabul ettim. Onlar bana metin verdi. Ben de onu takip etmek zorunda kaldım. Eğer metinden harfiyen takip etmeseydim (röportajı) yeniden (gözaltına) alacaklardı." ifadelerini kullandı.

Yetkililerin kendisine devlet başkanı hakkındaki kitabın yazarını sorduklarını belirten Lam, sadece kitap sattıklarını ve yazarları bilmediklerini söyledi.

Lam, ortadan kaybolduğu ekim ayından mart ayına kadar gözaltında tutulduğunu ve dışarıyla hiçbir iletişiminin olmadığını ifade etti.

Çin'in Şıncın kentini ziyaret ettiği sırada gözaltına alındığını dile getiren Lam, Hong Kong'a döndü.

Röportajda, aralık ayında ortadan kaybolan kitabevi çalışanı Paul Lee olarak da bilinen Lee Bo, Çinli yetkililer tarafından alıkonulduğuna dair bilgilerin doğru olmadığını söyleyerek, "Mighty Current" yayın evi ve çalışanları hakkındaki soruşturmada işbirliği için Çin'e kendi rızasıyla gittiğini ve arkadaşlarının yardımıyla ülkeye gizlice girdiğini belirtmişti.

Diğer dört kitap satıcısı Lam, Gui Minhai, Lui Bo ve Cheung Jiping ise "yasa dışı kitap ticareti" yaptıkları için gözaltına alındıklarını ifade ederek, izinsiz yayımlanan 4 bin kitabı Çin'deki 380 kişiye sattıklarını anlatmıştı.

Öte yandan, başta siyasi aktivistler olmak üzere bazı uzmanlar, Lee'nin bu röportajı baskı altında verdiğini iddia etmişti.

Hong Kong'da bir kitabevinde çalışan beş kişiden dördü ekim ayında, biri de aralık ayında kaybolmuştu. Bölgede bu kişilerin, Çin polisi tarafından götürüldüğü öne sürülüyordu. Hong Kong'daki aktivist gruplar, kitabevi çalışanlarının, Çin Devlet Başkanı Şi hakkında yasaklı bir kitabı sattıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını iddia etmişti.

Çin'in güneyindeki Guangdong eyaleti emniyet müdürlüğü, Hong Kong polisine bir süre önce kaybolan söz konusu kitabevi çalışanlarından üçünün Çin ana karasında suç teşkil eden faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınıp sorgularına başlandığı bilgisini iletmiş ancak suçun içeriğine ilişkin ayrıntı vermemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×