Karmod'dan İTÜ'de "Acil Yerleşim Üniteleri" sunumu

Karmod'dan İTÜ'de
24 Kasım 2016 Perşembe 10:19

İSTANBUL (AA) - Karmod Prefabrik tarafından, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Acil Yerleşim Üniteleri hakkında bilgi verildi.

Karmod Prefabrik'ten yapılan açıklamaya göre, doğal afetler sonrası barınma sorununun çözümünde gündeme gelen Acil Yerleşim Üniteleri, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde ele alındı.

Konuya ilişkin Karmod Prefabrik Üretim Müdürü Fatih Özdemir tarafından gerçekleştirilen sunuma, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Acar ve 4. sınıf öğrencileri katıldı. Sunumunun ardından Özdemir, bir öğrencinin "Acil Yerleşim Ünitelerinde Islak Zemin Çözümleri" konulu çalışması hakkında da görüşlerini paylaşarak katkıda bulundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fatih Özdemir, prefabrik yapı sektörünün sahadaki aktörleri ile üniversitenin, Acil Yerleşim Üniteleri gibi spesifik bir konuda bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Hızlı üretim ve kurulum gerektiren Acil Yerleşim Üniteleri'nde süreyi daha da kısaltacak mimari dokunuşlara ihtiyaç duyduklarını belirten Özdemir, Türk prefabrik yapı sektörünün dünyada önemli bir konuma geldiğini ifade etti.

Özdemir, Türkiye'nin bu alandaki kalitesinin dünyanın 100'ü aşkın ülkesinde tanındığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sektör olarak daha iyi konuma gelebilmemiz için geleceğin mimarlarından fark yaratacak tasarımlar içeren mimari dokunuşlara ihtiyacımız var. Bu günkü gündemimiz olan Acil Yerleşim Üniteleri'nde bu durum daha da önem kazanıyor. Çünkü deprem, sel gibi tabi afetler ve savaş durumunun yol açtığı mülteci göçlerinde oluşan konut sorununun çok kısa sürede ve hızla giderilmesi gerekiyor. Biz Karmod olarak kendi Ar-Ge’mizin ürün geliştirme süreçlerinde tam demonte yeni nesil konteyner modelini üreterek belirli bir hızlı üretim ve kurulum avantajını yakaladık. Mevcut durum olası mimari dokunuşlarla çok daha iyi duruma getirilebilir."

Karmod Prefabrik Üretim Müdürü Fatih Özdemir, Acil Yerleşim Üniteleri alanında proje geliştirecek genç mimarlara, uluslararası nakliye standartlarını düşünerek hızlı üretim ve kurulum avantajı sunan estetik tasarımları hedeflemeleri önerisinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×