"Kararı verenlerin eline, yüreğine sağlık"

- FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin ifade veren Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın 11 yıl önce YYÜ'de yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve cezaevinde intihar ettiği öne sürülen üniversite genel sekreteri Enver Arpalı'nın kardeşi, Sarıkaya'nın meslekten geçici olarak uzaklaştırılması kararını memnuniyetle karşıladı - Kardeş Arpalı: - "Sarıkaya görevden alındıktan sonra tekrar göreve iade edildiğinde 'Beni bu göreve atayanların eline ve yüreğine sağlık' demişti. Ben de şimdi diyorum ki açığa alanların eline ve yüreğine sağlık" - "Gidip Ferhat Sarıkaya ile görüşeceğim. Bize bu hainliği yapanlar kimlerdir, açıklamasını isteyeceğiz. 'Arpalı ailesi bizi bağışlasın, Allah rahmet etsin' diyor. Bu iş mi"

25 Ağustos 2016 Perşembe 11:17

VAN (AA) - CEMAL AŞAN/MESUT VAROL - Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik ifade veren Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın, 2005'te Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yürüttüğü soruşturmada tutuklanan ve cezaevinde intihar ettiği ileri sürülen üniversitenin genel sekreteri Enver Arpalı'nın kardeşi Dursun Arpalı, Sarıkaya'nın meslekten geçici olarak uzaklaştırılmasıyla adaletin tecelli ettiğini söyledi.

Mimar Dursun Arpalı, AA muhabirine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK), Sarıkaya hakkında meslekten geçici uzaklaştırma kararı vermesini sevinçle karşıladıklarını belirtti.

FETÖ hakkında açıklamalarda bulunan Sarıkaya'nın, Pensilvanya'nın talimatıyla hazırladığı iddianameyle, ağabeyini suçsuz yere tutuklattığını savunan Arpalı, "Bu kararı sevinçle karşılıyorum. Sarıkaya görevden alındıktan sonra tekrar göreve iade edildiğinde 'Beni bu göreve atayanların eline ve yüreğine sağlık' demişti. Ben de şimdi diyorum ki açığa alanların eline ve yüreğine sağlık. Bizim yargıya güvenimiz sonsuzdur." diye konuştu.

Sarıkaya hakkında müfettiş görevlendirilmesinin ardından tek kelime bile etmeden sonucu beklediklerini anlatan Arpalı, şöyle devam etti:

"Adalet er veya geç yerini bulacaktır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu olayda biz diyoruz ki varsa bunun uzantıları ne olursa olsun üzerine gidilsin. Herkes cezasını çeksin. Hukuki yollara devam edeceğiz. Ankara'ya giderek avukatlarımızla görüşeceğiz. Kararı verenlerin yüreğine sağlık. Gururluyuz, geç de olsa bu ortaya çıktı, adalet tecelli ediyor. Buruk bir sevincimiz var ama keşke olmasaydı. Sarıkaya hakkında Adalet Bakanlığı ve HSYK'ya suç duyurusunda bulunmuştuk. Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ, 'Müfettiş atadık neticesini bekliyoruz' açıklaması yapmıştı. Bu neticelendi sanırım. Sarıkaya, açığa alındı çünkü."

- "Hepsinin hesabını verecekler"

Arpalı, bu durumun Türkiye'de güzel şeylerin yaşanacağının işareti olduğunu ve artık hiçbir şeyin üstü kapalı kalmayacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Pensilvanya'daki şu talimatı verdi gibi durumlar olmayacak artık. Bu memlekette neyin vardı senin, açtın, geldin bu kadar mal sahibi oldun, milletin parasıyla milleti vurmaya kalktın. Bunların hepsinin hesabını verecekler. Gelişmelere göre bundan sonra devam edeceğiz. Dosyadaki suçluların hepsini deşifre edeceğiz. Gidip Ferhat Sarıkaya ile görüşeceğim. Bize bu hainliği yapanlar kimlerdir, açıklamasını isteyeceğiz. 'Arpalı ailesi bizi bağışlasın, Allah rahmet etsin' diyor. Bu iş mi yani. Burada Mehmet Saltan var, Yargıtay üyesiydi tutuklandı. Mustafa Uçkan vardı tutuklandı. Bunların tek başlarına yapacakları iş değildir. Bunların arkasında siyasi irade olmasa bunları yapamazlar. Nice içi yananlar var. Herkes cezasını çekmeli."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×