Karabük'te FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin büyük soruşturma

"Kent genelinde vali yardımcısı, asker, polis, hakim, savcı, akademisyen, memur, işçi, öğretmen, esnaf, imam ve iş adamdan oluşan 450 kişi hakkında işlem yapıldı"

Karabük'te FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin büyük soruşturma
25 Temmuz 2016 Pazartesi 18:28

 Karabük'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, vali yardımcısı, asker, polis, hakim, savcı, akademisyen, memur, işçi, öğretmen, esnaf, imam ve iş adamından oluşan 450 kişi hakkında işlem yapıldı. FETÖ ile irtibatlı oldukları belirlenen 2 özel okul ile 5 derneğin faaliyetine son verildi.

Karabük Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin çalışmaları ve Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturmanın sürdüğü bildirildi.
Soruşturma kapsamında Karabük Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun'un açığa alındığı ve Ercoşkun'un daha sonra Bursa'da gözaltına alındığı belirtildi.

15 Temmuz'dan bugüne kadar kent genelinde işlem yapılanlara ilişkin bilgilerin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan ve Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığında görevli uzman çavuş Erkin Aksu tutuklandı.

Aksu'nun evinde yapılan aramada, örgüte ait dijital deliller ele geçirildi. Hakim ve savcılara yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı, 8'i tutuklandı. Aralarında şube müdürü, emniyet amiri ve komiserin de bulunduğu 28 emniyet personeli tutuklandı, bir polis gözaltında ve 9 emniyet mensubu ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ayrıca 175 polis açığa alındı. Karabük Üniversitesinde de 14 dekan istifasını sundu. Ayrıca, üniversitede görevli 5 profesör, 10 doçent, 17 yardımcı doçent ve 1 öğretim görevlisi ile 8 idari personel açığa alındı. Soruşturma kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğünde 144, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde 7 ve Safranbolu Belediyesinde 7 kişiye görevlerinden el çektirildi.

İl Müftülüğünde ise 3 imam tutuklandı. Bir süre önce soruşturma kapsamında kapatılan Karabük Safranbolu İşadamları Derneğine üye 5 iş adamı gözaltına alındı. Bunun yanında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 3 esnaf da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Öte yandan, Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde, Fetullahçı Terör Örgütü ile irtibatlı oldukları belirlenen 2 özel okul ile 5 derneğin faaliyetine son verildi."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×