Karabağ'daki sözde bağımsızlık günü etkinlikleri

- Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı: - "Sözde yönetimin düzenleyecekleri etkinliklere davet edilen kişileri uluslararası hukuk ilkelerine saygı duyma, provokatif amaçlara hizmet eden bu gibi etkinliklere katılma ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarına gitmeme çağrısında bulunuyoruz"

Karabağ'daki sözde bağımsızlık günü etkinlikleri
30 Ağustos 2016 Salı 20:08

BAKÜ (AA) - Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ'daki sözde bağımsızlık günü etkinliklerine davet edilen yabancılara, uluslararası hukuk ilkelerine saygılı davranarak işgal altındaki Azerbaycan topraklarına gitmeme çağrısında bulundu.

Bakanlığın yayımladığı bildiride, işgal altındaki Dağlık Karabağ'ın sözde bağımsızlığının 25. yılı nedeniyle Erivan ve Hankendi'nde Ermeniler tarafından bazı etkinliklerin planlandığı ve bu etkinliklere yurt dışından kişilerin davet edildiğinin öğrenildiği belirtildi.

Dağlık Karabağ'daki sözde Ermeni yönetiminin, Azerbaycan'a karşı saldırı ve işgal sonucu oluşturulduğu vurgulanan bildiride, bu yönetimin varlığını Ermenistan'ın desteği sayesinde sürdürdüğüne işaret edildi.

İşgalin kayıtsız şartsız sonlandırılması için BMGK'nin 4 kararnamesinin bulunduğuna işaret edilen bildiride, yapılacak etkinliklerin, Ermenistan'ın müzakere sürecine zarar vermek amacıyla attığı yeni provokatif adımlar olduğu kaydedildi.

Bildiride, "Sözde yönetimin düzenleyecekleri etkinliklere davet edilen kişileri uluslararası hukuk ilkelerine saygı duyma, provokatif amaçlara hizmet eden bu gibi etkinliklere katılma ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarına gitmeme çağrısında bulunuyoruz. İşgal altındaki Azerbaycan topraklarına gidenler Azerbaycan yasalarını ihlal ediyor. Bu kişilerle ilgili Azerbaycan'a giriş yasağı da dahil olmak üzere Hükümetimiz tarafından ilgili tedbirler görülecektir." ifadelerine yer verildi.

- Dağlık Karabağ sorunu

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetlerin dağılmasının ardından Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı ve Ermeniler 1991'de başlattıkları saldırılarla Hankendi'ni, 1992'de Hocalı ve Şuşa'yı işgal etti. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edilirken, bir milyona yakın insan da doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Bişkek'te, Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Parlamentosu, Rusya'nın Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle 1994'te Bişkek Protokolü diye bilinen ateşkes anlaşması imzaladı. Bişkek Protokolünün imzalanmasından günümüze kadar geçen yıllarda ateşkes kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda her iki taraf da kesin rakam verilmeyen fakat sayıları binlerle ifade edilen askerini kaybetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×