Kapıkaya Sulaması'nda fiziki gerçekleşme yüzde 82

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Turgut Özal Barajı Kapıkaya Sulaması ile milli ekonomiye 24 milyon lira katkı sağlamayı ve 100 bin kişiye de istihdam kapısı açmayı hedefliyoruz."

Kapıkaya Sulaması'nda fiziki gerçekleşme yüzde 82
24 Ağustos 2016 Çarşamba 14:11

ANKARA (AA) - Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya'da inşa edilen Kapıkaya Sulaması'nda fiziki gerçekleşme yüzde 82'ye ulaştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Malatya’ya 23 kilometre uzaklıktaki Kale Ovası'nı sulayacak Malatya Turgut Özal Barajı Kapıkaya Sulaması inşaatında çalışmaların hızla devam ettiği belirtildi.

Toplam sulama suyu şebekesi uzunluğu 136 bin 871 metre olan tesisin tünel uzunluğunun bin 192 metre olarak inşa edildiği, tünel içerisinde çelik boru imalatlarına başlandığı, yöredeki 12 bin dekar mümbit toprağın sulamaya açıldığı bildirildi.

Yürütülen çalışmalar neticesinde Kapıkaya Sulaması'nda fiziki gerçekleşmenin yüzde 82 seviyesine ulaştığı, basınçlı borulu sulama tipinde inşa edilen sulama tesisinde imalatların tamamlanmasıyla bölgede toplam 40 bin dekar zirai arazinin suya kavuşacağı vurgulandı.

- "100 bin kişiye istihdam"

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Turgut Özal Barajı Kapıkaya Sulaması ile milli ekonomiye 24 milyon lira katkı sağlamayı ve 100 bin kişiye de istihdam kapısı açmayı hedefliyoruz. En kısa zamanda hizmete alacağımız proje ile hem mümbit topraklarımız suya doyacak hem de milli ekonomiye büyük katkı sağlanacak. Tesisimiz şimdiden Malatya'mıza hayırlı olsun. Malatya için bugüne kadar ne gerekiyorsa yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×