Kanada'daki orman yangını

- Kanada’nın Fort McMurray bölgesinde iki haftadır süren orman yangını nedeniyle oluşan hasar gün geçtikçe artıyor - Söndürme çabalarının aralıksız sürdüğü yangın nedeniyle bin 600 ev ve iş yeri yanarken, facianın faturasının 9 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor - Aralarında 12 bin öğrencinin bulunduğu 88 bin kişi bölgeden tahliye edildi

Kanada'daki orman yangını
10 Mayıs 2016 Salı 10:54

FORT MCMURRAY (AA) - Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Fort McMurray kenti kırsalında başlayan ve iki haftadır kontrol altına alınamayan orman yangını, geride küle çevirdiği ormanlık araziler, ev ve iş yerlerinin yanı sıra 9 milyar doları bulan zarar bırakıyor.

Fort McMurray kentinin boşaltılmasına neden olan orman yangını, hava şartlarının da etkisiyle hızla yayılarak 200 bin hektarlık alanı kapladı. Fort McMurray’ın yangından etkilenen bölgesinde şimdiye kadar bin 600 ev ve iş yeri yandı. Faciada zarar gören araç sayısı ise tam olarak bilinmiyor.

- "Önce can güvenliği"

Alberta Eyalet Başbakanı Rachel Notley’in talimatıyla şimdiye kadar 88 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Bölgede petrol tesisleri bulunan Syncrude şirketi de bin 500 personelini tahliye ederek tesislerini kapattı.

Yangının tehdit ettiği Fort McKay bölgesinden de 300 kişi tahliye edilerek geçici barınma yerlerine gönderildi.

- 12 bin öğrenci mağdur

Yangın nedeniyle geçici barınma merkezlerine alınanlar arasında bulunan 12 bin öğrenci için de çalışma başlatıldı. Öğrencilerin, kaldıkları bölgelere yakın yerlerdeki okullara gidebilmeleri için, Edmonton ve Calgary Halk Okulları Yönetimi okullara talimat verdi. Bölgedeki eğitimciler, bazı öğrencilerin, yangın ve tahliye nedeniyle psikolojik travma yaşadıklarını belirtti.

- Her eyaletten itfaiyeci var

Yangının söndürülememesi üzerine ilan edilen acil durum üzerine, Kanada’nın her yerinden itfaiye, kurtarma, ilk yardım ekipleri ve uzmanlar bölgeye intikal etti. Bölgede, 710 itfaiye eri ve yüzlerce gönüllü yangını söndürmek için gayret gösteriyor. 20 helikopter, 31 yangın uçağı, 88 itfaiye aracı ve 44 ağır iş makinesi yangını durdurmak için aralıksız çalışıyor. Helikopter ve yangın uçaklarının, yanan alanlara saatte 76 bin litre su attıkları kaydedildi.

- Zararın 9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor

Yangınla ilgili yapılan ilk geçici hasar tespiti ise Bank of Montreal'den (BMO) geldi. Banka analistlerinden Tom MacKinnon’un öngörüsüne göre, sadece Fort McMurray kentinin yeniden inşası için 9 milyar dolar gerekiyor. BMO Analisti Tom MacKinnon’un analizine, enerji, petrol, ormancılık ve inşaat sektörlerindeki zararlar ve iş yerleri ile diğer detaylar dahil değil. Aynı bankanın ekonomistlerinden Robert Kavcic, buna örnek olarak günlük 500 bin varil ham petrol üretilen bölgede, yangın nedeniyle bunun gerçekleşmediğini gösteriyor. Uzmanlar, gerçek zararın ancak yangından sonra ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

- Kanada Kızılhaçı’na 45 milyon dolar bağış

Öte yandan 2016-2017 bütçe dönemi için 10 milyar dolar bütçe açığı açıklanan Alberta eyaletinin, Justin Trudeau başkanlığındaki federal hükümetin desteği olmadan, yangının getirdiği milyarlarca dolarlık zararın altından kalkması imkansız görünüyor.

Kanada Başbakanı Trudeau geçen günlerde yaptığı açıklamada, Fort McMurray sakinleri için gerekenin yapılacağını ifade etmişti. Trudeau, halkı Kanada Kızılhaç örgütüne bağış yapmaya çağırmış ve verilecek her 1 dolara, federal bütçeden de 1 dolar ekleneceğini duyurmuştu. Kanada Kızılhaçı’na şimdiye kadar halkın bağışladığı miktar 45 milyon dolara yaklaştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×