Kanada’daki orman yangını dakikada 40 metre ilerliyor

-Kanada tarihinin en büyük orman yangınlarından biri haline gelen Fort McMurray bölgesindeki yangın, büyüyerek devam ediyor

Kanada’daki orman yangını dakikada 40 metre ilerliyor
18 Mayıs 2016 Çarşamba 00:00

FORT MCMURRAY (AA) – Kanada tarihinin en büyük orman yangınlarından biri haline gelen Fort McMurray bölgesindeki yangın, büyüyerek devam ediyor. Daha önce şehrin güneyini kül eden yangın, geçen haftadan bu tarafa kuzeye yönelerek yeni alanları etkilemeye başladı.

-Dakikada 40 metre ilerliyor

Bölge yetkililerinin açıklamalarına göre, geçen hafta 201 bin hektarlık alanı kül eden orman yangınında bu rakam, 285 bin hektara çıktı. Fort McMurray’ın kuzeyine yönelen yangının, her 1 dakikada 30 ila 40 metre hızla ilerlediği bildirilirken, bölgede bulunan 12 petrol alanında çalışan 8 bin işçi de tahliye edildi.

-İtfaiyecilerin hayatı tehlikede

Fort McMurray Yangın Bilgilendirme Merkezi Sözcüsü Travis Fairweather, bölgede görev yapan söndürme ekiplerinin, ciddi tehlike altında çalıştıklarını anlattı. Sözcü Travis Fairweather, "yangın, ani çıkan rüzgarla bir anda çalışanları sarıp içine alabiliyor. Ağır duman, oldukça sınırlı görüş açısı ve öngörülemeyen alev hareketler, itfaiyecileri son derece riskli bir ortamda çalışmakla karşı karşıya bırakıyor" dedi.

-Ham petrol fiyatlarını olumsuz etkiledi

ABD’de benzin talebinin arttığı bir döneme girilmesi, Suudi Arabistan’ın petrol sektöründe yaşanan köklü değişimler ve petrol arzındaki düşüşe eklenen Fort McMurray yangını, hampetrolün varilinin 48 doların üzerine çıkmasına neden oldu.

Günlük 500 bin varillik ham petrol üretim kapasitesi bulunan bölge, Kanada’nın en verimli petrol yataklarına sahip. Uzmanlar, yangının daha uzun süre devam etmesinin, ham petrol fiyatlarını 50 doların üzerine çıkarabileceği öngörüsünde bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×