Kanada’daki bomba paniği

- Başbakan Trudeau, Prince Edward Island ve Nova Scotia eyaletlerindeki okulların boşaltılmasına neden olan bomba ihbarlarının ardından durumun kontrol altında olduğunu açıkladı

Kanada’daki bomba paniği
21 Eylül 2016 Çarşamba 21:45

OTTAWA (AA) - Kanada'nın iki eyaletinde 60’tan fazla okulun boşaltılmasına neden olan bomba ihbarının ardından durumun kontrol altında olduğu bildirildi.

BM 71. Genel Kurulu toplantıları nedeniyle bulunduğu New York’tan Ottawa’ya dönen Başbakan Justin Trudeau, düzenlediği basın toplantısında Prince Edward Island (PEI) ve Nova Scotia eyaletlerinde yaşanan bomba tehdidiyle ilgili her şeyin kontrol altında olduğunu söyledi.

Başbakan Trudeau, "Bir baba olarak, ebeveynlerin nasıl zor bir gün yaşadıklarını anlıyorum. Olay kontrol altında. Federal hükümet olarak, yerel makamların operasyonlarını başarıyla tamamlaması için gereken her şeyi yapıyoruz" dedi.

- Okullar tek tek aranıyor

Öte yandan Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) PEI Birimi Sözcüsü Kevin Baillie de yaptığı açıklamada, Prince Edward Island eyaletinde boşaltılan okulların tek tek arandığını belirtti. RCMP Sözcüsü, şu ana kadar aranan okullarda şüpheli herhangi bir paket ya da patlayıcı madde bulunmadığını ifade etti. Bomba ihbarının asılsız olduğunu söylemek için erken olduğunun altını çizen Baillie, bunu tüm okullardaki aramaların tamamlanmasından sonra söyleyebileceklerini dile getirdi.

Prince Edward Island Eyalet Okulları Kurulu Direktörü Parker Grimmer de yaptığı açıklamada, okullarda normal eğitim öğretime yarın sabahtan itibaren başlamayı umduklarını aktardı.

Öte yandan Nova Scotia eyaletinin Halifax ve Sydney kentlerindeki Nova Scotia Community College’ın Halifax ve Sydney Kampüsleri ile Cape Breton Üniversitesinde yapılan aramalarda herhangi bir patlayıcı ya da şüpheli pakete rastlanmadı.

Kanada’nın Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg Eyalet Okulları Yönetimi’ne de benzer bir faksın gönderildiği açıklandı. Winnipeg Polisi’nden yapılan açıklamada, "78 okuldan bazılarında bomba olduğuna ilişkin bomba ihbarı asılsız çıktı" ifadesine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×