Kanada'da Mevlana Camisi ibadete açıldı

- Yapımı Aziz Mahmud Hüdayi Vakfının desteğiyle tamamlanan camide her gün yaklaşık 80 kişiye iftar veriliyor

Kanada'da Mevlana Camisi ibadete açıldı
18 Haziran 2016 Cumartesi 21:43

TORONTO (AA) - Kanada'nın Toronto kentinde Aziz Mahmud Hüdayi Vakfının desteğiyle inşa edilen Mevlana Camisi ibadete açıldı.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Toronto Mevlana Camisi Başkanı Ahmet Cengizhan Dereci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadıkları bölgede Müslümanların cami sıkıntısı çektiğini söyledi.

Bir süredir cami arayışı içinde olduklarını anlatan Dereci, "Sonunda birkaç ay önce bu binayı bulduk. Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ile manevi gönül bağımız var. Büyüklerimiz de mortgage ve faize bulaşmadan bu binayı alma konusunda bize 600 bin dolar tutarında büyük bir destek verdi." diye konuştu.

Caminin halı ve çinilerinin Türkiye'den getirildiğini anlatan Dereci, şunları kaydetti:

"Ramazan öncesi kardeşlerimizle hemen işe koyulup, 'camiyi tam bitmese bile ibadete açalım' dedik. İçerideki tadilatların büyük bölümünü yapıp, camimizi Ramazan-ı Şerif'in ilk teravihine yetiştirdik. Camimizin mutfağında her gün Hüdai aşı pişiyor ve her gün burada ortalama 70-80 kişiye iftar veriyoruz. 5 vakit namazımızı, cuma namazlarımızı kılıyoruz. İnşallah bayrama da büyük bir kahvaltı tertipleyeceğiz."

Dereci, vakfın yardımları olmasa camiyi hizmete açamayacaklarını belirterek, "Hüdai yolu buraya kadar uzandı. Allah, emeği geçenlerden razı olsun."’ dedi.

Dereci, camide hafta sonları çocuklar için Kur'an, Türkçe ve ilmihal dersleri verdiklerini, yaz kursları da düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Toronto'da Mevlana Camisi dışında Türklere ait 4 cami daha bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×