Kanada Savunma Bakanı Sajjan'ın Irak ziyareti

- IKBY Başbakanı Barzani, Kanada Savuma Bakanı Sajjan ve beraberindeki heyetle görüştü

Kanada Savunma Bakanı Sajjan'ın Irak ziyareti

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Kanada Savuma Bakanı Harjit Sajjan ve beraberindeki heyeti Erbil'deki başbakanlık konutunda kabul ettiği bildirildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, tarafların görüşmede, terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Musul'u kurtarma operasyonu, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasındaki dayanışmayla Irak'taki önemli gelişmeleri ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, IKBY'ye terörle mücadele konusunda verdiği askeri ve insani desteklerden dolayı Kanada'ya teşekkür eden Barzani'nin, özellikle Musul'u kurtarma operasyonu sırasında ve sonrasında bölgenin güvenlik ile istikrarının sağlanması için yardımların devam etmesi temennisinde bulunduğu kaydedildi.

Kanada'nın Peşmerge güçlerine çok iyi askeri eğitimler verdiğine değinen Barzani'nin, bu vesileyle her iki taraf arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesini istediği belirtildi.

Açıklamada, Kanada Savunma Bakanı Sajjan'ın da ülkesinin Peşmerge güçlerine ve bölgeye insani ve askeri yardımların devam edeceğini vurguladığı aktarıldı.

Toplantıda Barzani ve Sajjan'ın yanı sıra IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ve İçişleri Bakanı Kerim Sincari'nin de hazır bulunduğu ifade edildi.

Sajjan, Erbil'deki ziyareti sırasında bugün IKBY Başkanı Mesut Barzani, dün de Iraklı mevkidaşı Halit el-Ubeydi ile Bağdat'ta bir araya gelmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×