Kamuda izin yasağının kaldırılması turizmi canlandıracak

- FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından getirilen kamu personeline izin yasağının kaldırılmasıyla turizm sektöründe yoğunluk yaşanması bekleniyor - Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Macit: - "Karadeniz'e sahili bulunan İğneada ve Kıyıköy beldeleri, Longoz Ormanları, Trakya'nın turizme açılan tek Dupnisa Mağarası, Vize antik tiyatrosu, Istranca eteklerindeki köy hayatı gibi birçok doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kırklareli, yerli turist yoğunluğuna hazır" - Demirköy Doğayı ve Kültürel Değerleri Koruma Derneği Başkanı Tayan: - "Temiz havası, suyu, oksijeni ile dikkati çeken İğneada ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor"

Kamuda izin yasağının kaldırılması turizmi canlandıracak
09 Ağustos 2016 Salı 12:16

KIRKLARELİ (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından getirilen kamu personeline izin yasağının kaldırılmasıyla turizm sektöründe yoğunluk yaşanması bekleniyor.

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fikret Macit, kamu personeline yönelik izin iptallerinin sona ermesi ile turizmin yeniden canlanacağını bildirdi.

Macit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararı ile izin yasağının sona ermesinin, turizm sektöründe heyecan oluşturduğunu söyledi.

Kamu görevlilerinin senelik izinlerini diledikleri gibi kullanabileceklerini belirten Macit, şöyle devam etti:

"15 Temmuz gecesinde darbe girişimiyle ilgili, her sektörde bir daralma söz konusuydu. Kamu personeline yönelik izin iptalleri de özellikle turizm sektörünü etkiledi. Bu yıl genel anlamda turizm sektörü zor bir süreçten geçiyor. İzin yasağının sona ermesi ile turizm sektörünün bir nefes alacağını düşünüyorum. Karadeniz'e sahili bulunan İğneada ve Kıyıköy beldeleri, Longoz Ormanları, Trakya'nın turizme açılan tek Dupnisa Mağarası, Vize antik tiyatrosu, Istranca eteklerindeki köy hayatı gibi birçok doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kırklareli, yerli turist yoğunluğuna hazır."

Darbe girişiminin millet tarafından püskürtülmesinin ardından, tüm sektörlerde hareketlilik yaşanacağına inandığını dile getiren Macit, Türk milletinin birlik ve beraberliğini hiç kimsenin bozamayacağını vurguladı.

Macit, yerli ve yabancı turistleri Trakya'ya beklediklerini dile getirerek, Kırklareli'nin birçok doğal güzelliğinin görülmeye değer olduğunu kaydetti.

- Keşfedilmeyi bekleyen İğneada, tatilcilere ev sahipliği yapmaya hazır

Demirköy Doğayı ve Kültürel Değerleri Koruma Derneği (DEKAT) Başkanı Sırrı Tayan ise kamu personeline yönelik iptalleri sebebiyle İğneada beldesinde turizm alanında ciddi bir sakinlik yaşandığını dile getirdi.

Tayan, izin yasağının kaldırılmasıyla turizm sektöründe yeniden bir canlanma yaşanacağına inandığını ifade ederek, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan İğneada'nın keşfedilmeyi beklediğine dikkati çekti.

İğneada'nın güzelliklerinin görülmeye değer olduğunu vurgulayan Tayan, şunları söyledi:

"Bölgemiz keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Burası görülmeye değer ender yerlerden biridir. İzin yasağının sona ermesiyle tüm tatilcileri bölgemize bekliyoruz. Keşfedilmeyi bekleyen İğneada, tatilcilere ev sahipliği yapmaya hazır. Temiz havası, suyu, oksijeni ile dikkati çeken İğneada ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Beldeye gelen yerli ve yabancı turistlerin burada canları hiç sıkılmaz."

- Longozların ev sahibi

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, denize akan derelerin getirdiği kumların set oluşturması ile dere ağzının kapanması sonucu oluşan sisteme verilen longoz ekosisteminin en önemli örneklerinden birisine de ev sahipliği yapan İğneada, bu özelliğiyle de doğa turizmini tercih edenlere hemen her mevsim ev sahipliği yapıyor.

Mert, Saka ve Erikli göllerinin önündeki alüvyon kumullar nedeniyle, Istranca dağlarından akan derelerin kar erimeleri sonucu yükselmesiyle oluşan su basar ormanları, farklı bitki ve hayvan türleriyle kültür ve doğa turizmi için seçenek arayanlara da bir alternatif sunuyor.

Maviden yeşile yolculukta, karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, tilki, çakal, sansar, su samuru, yarasa gibi hayvanları görebilmenin, yüzlerce tür kuş gözlemlemenin, doğanın daha önce hiç rastlanılmayan renklerine tanık olmanın heyecanı, İğneada ziyaretçilerini çeken en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

- Görülmeye değer ender yerler

Trakya'nın turizme açık tek mağarası olan Dupnisa'da görülmeye değer ender yerlerden biri.

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003 yılında ziyarete açılan Dupnisa Mağarası, 16 türde yaklaşık 60 bin yarasaya ev sahipliği yapıyor.

Vize ilçesindeki Geç Roma dönemine ait Trakya'nın tek antik tiyatrosu da görülmeye değer. Istranca eteklerinde yer alan köyler de görülmeye ve gezilmeye değer yerler arasında bulunuyor.

İğneada ve Kıyıköy beldeleri, çadır turizmi yapmak isteyenlere de ev sahipliği yapıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×