Kadıköy Belediyesinden Milli Emlak'a dava

- Belediye, ilçedeki kamu arazilerinden Merdivenköy Mahallesi'ndeki bir arsanın ihale usulü satılması nedeniyle Milli Emlak Daire Başkanlığına dava açtı

Kadıköy Belediyesinden Milli Emlak'a dava
10 Mayıs 2016 Salı 15:12

İSTANBUL (AA) - Kadıköy Belediyesi, ilçedeki kamu arazilerinden Merdivenköy Mahallesi'ndeki 894 metrekare arsanın ihale usulü satılması nedeniyle Milli Emlak Daire Başkanlığına dava açtı.

Kadıköy Belediyesi açıklamasında, belediyenin, mülkiyeti Milli Emlak Daire Başkanlığına ait Merdivenköy'deki arsanın "Belediye Hizmet ve Sağlık Tesis Alanı" olarak kullanmak üzere iki kez bedelli veya bedelsiz istediği kaydedildi.

Kadıköy Belediyesinin talebine olumsuz yanıt veren Milli Emlak Daire Başkanlığının, sözü edilen arsayı açık ihaleyle satışa çıkardığı ifade edilen açıklamada, 19 Nisan'da ihalesi yapılan arsanın 10 milyon 300 bin liraya satıldığı belirtildi.

Açıklamada, kamu ihtiyacına rağmen arsanın açık ihale usulüyle satılmasına Kadıköy Belediyesi tarafından itiraz edilerek dava açıldığı bildirilerek, şunlar kaydedildi:

"Yerel yönetimlerin sunmakla yükümlü bulunduğu hizmetler için ihtiyaç duydukları taşınmazları öncelikle yine devlete ait (kamuya ait) taşınmazların devri veya tahsisi suretiyle karşılanması kamuda verimlilik ve tutumluluk ilkesinin bir gereği olarak yasalarımızda mevcuttur. Bu çerçevede, uzun süredir boş olduğu tespit edilen ve ölçüleriyle belediyemizin sunmak istediği hizmet binasına uygun bulunan taşınmazın tüm yasal taleplerimiz göz ardı edilerek özel satış suretiyle satılması işlemine karşı İstanbul 2. İdare Mahkemesinin 2016/882E. sayılı dosyasıyla dava açılmıştır."

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da ilçede arazi olmadığını belirterek, "Kamunun bu denli ihtiyacı varken kamuya ait yerlerin satışa çıkarılmasını anlamak mümkün değil. Dava açıp hukuksal süreci başlattık. Biz bu arasa ve kamuya ait olan diğer arsalar için de her türlü hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×