KADEM'in yeni hizmet binası açılış töreni

- KADEM Genel Başkanı Yılmaz: -"Her geçen gün büyüyen ailemiz ile kadınların toplumumuzun sorunlarına alternatif çözümler üretmek, öz değerleriyle barışık, entelektüel birikime sahip, geleceğe yürüyen gençler yetiştirmek için yeni projeler üretmeye devam edeceğiz." -"Batının, kendi dışındaki ülkeler ihraç etmeye çalıştığı meşruiyet argümanlarındaki samimiyetsizliğin, eşitliğin, özgürlüğün, insan haklarının, evrenselliğin ve tüm bu iddiaların iflasına şahit oluyoruz."

KADEM'in yeni hizmet binası açılış töreni

İSTANBUL (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz, her geçen gün büyüyen aileleriyle kadınların, toplumun sorunlarına alternatif çözümler üretmek, öz değerleriyle barışık, entelektüel birikime sahip, geleceğe yürüyen gençler yetiştirmek için yeni projeler üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla KADEM'in Kısıklı'daki genel merkez binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, üç yıl önce büyük bir heyecan ve coşkuyla, kadının toplumda olması gereken yeri yeniden inşa etmek için bir yola çıktıklarını kaydetti.

Artık yüzlerce, binlerce olduklarını dile getiren Yılmaz, yollarını açan ve desteklerini her daim hissettikleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın açılışa teşriflerinden dolayı teşekkür etti.

Yılmaz, KADEM'in bu günlere gelmesinde destek veren herkese de şükranlarını sunarak, şöyle devam etti:

"Hepimizin yakından müşahede ettiği gibi insanlık adına büyük dramların yaşandığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Batının, kendi dışındaki ülkelere ihraç etmeye çalıştığı meşruiyet argümanlarındaki samimiyetsizliğin, eşitliğin, özgürlüğün, insan haklarının, evrenselliğin ve tüm bu iddiaların iflasına şahit oluyoruz. Bugün dünyada milyonlarca insan ve bilhassa insanlığı yoğuran neslin devamını sağlayan kadınlar açlığın, yoksulluğun, zulmün, şiddetin pençesinde hayata tutunmaya çalışıyor. Dünyadaki üretimin yüzde 67'si kadınlar tarafından yapılıyorken, kadınlar toplum gelirinin ancak yüzde 10'una sahip."

- "Kadınlar pek çok alanda ayrımcılığa maruz kalıyor"

Yılmaz, kadınların eğitimden sağlığa, iş hayatından siyasete kadar hayatın pek çok alanında ayrımcılığa, haksızlığa maruz kaldığını dile getirerek, "Gelir ve hak paylaşımında ötekileştirilen, ikincilleştirilen kadınlar küresel, bölgesel vekalet savaşlarında hiç olmadığı kadar büyük roller üstleniyor. Nasıl mı? Yanı başımızda yıllardır devam eden ve galibi olmayan savaşlarda eşini, ailesini kaybeden, bedeni üzerinden savaş taktikleri geliştirilen ve tüm bunlara rağmen çocuğunu, onurunu, şerefini korumaya çalışan, harabeye dönmüş hayatları yeniden inşa etmeye çalışan kadınlar." dedi.

Savaşların, çatışmaların ortasında hep kadınların, annelerin kaldığını ve savaşın asıl yükünü bu kadınların çektiğini anlatan Yılmaz, çocuğunun açlıktan ölümüne şahit olan, eşini, ailesini ve kardeşlerini kaybetmiş, geçmişi yıkılmış, geleceğin belirsizliği içinde onurunu muhafaza etmeye, hayata tutunmaya çalışan yaklaşık 2 milyon kadının sessizlik ve yılgınlık içindeki seslerini, sorunlarını en iyi kendilerinin duyup, anlayabileceğini söyledi.

Yılmaz, Allah'ın sadece kadınlara bahşettiği annelik rolünü, kadın kimliğinin kazanımlarını feda etmeden, kendi olabileceği, adaleti, hürriyeti, hakkaniyeti merkeze alan bir düzeni yeniden yapılandırmak için bir zihniyet dönüşümünü acilen gerçekleştirmek zorunda olduklarını ifade etti.

İlahi ve beşeri sistemin sağladığı hakları bilen ve bunları kullanan bireyler olarak toplumsal dengenin sağlanmasında kadınlara çok önemli görevler düştüğünü aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Kadının ve toplumun huzuru için insanlığın son kalesi olan aile kurumunun korunması, devamının sağlanması, güvenli, huzurlu ve refah bir gelecek için daha çok çalışmamız, zamanın ruhuna uygun projeler, stratejiler üretmemiz gerekmekte. Bu amaçla KADEM olarak yola çıktığımız andan itibaren ulusal ve ulus aşırı kadın sorunlarını yakından takip ederek, kendi öz değerlerimizden referansla tek tipleştirici kadın tasavvuruna karşı, fıtratların, fıtri farklılıkların, neslin devamının, ailesinin korunmasına hassasiyet göstererek yeni bir anlayış geliştirdik. Bu anlayışı geliştirmeye devam edeceğiz."

- "Toplumun değişimini ilgilendiren konulara dokunmaya çalışacağız"

Kadın ile erkek arasındaki ilişkilerde ve toplumsal hayatın dizaynında hakkaniyetli, adaletli, ölçülü, dengeli ve insaflı olmanın önemine dikkat çektiklerini anlatan Yılmaz, KADEM'in artık salt bir kadın hareketi olmanın ötesinde, toplumun değişim ve dönüşümünü ilgilendiren tüm konulara dokunmaya çalışacağını kaydetti.

Yılmaz, "Kadınlar olarak sivil anayasadan ne bekliyoruz, başkanlık sisteminden ne anlıyoruz, kadim medeniyetimizin, ekonomimizin, devletimizin, bölgemizde cereyan eden terör olaylarına karşı daha güçlü nasıl oluruz, bunları çalışacak, gençlere misyon ve ufuk sunacaktır." diye konuştu.

KADEM olarak toplumsal, ahlaki, manevi, öz değerlerine saygılı, kalkınmayı hedef alan bir toplumu inşa etmeyi dert edindiklerini vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu doğrultuda her geçen gün büyüyen ailemiz ile kadınların toplumumuzun sorunlarına alternatif çözümler üretmek, öz değerleriyle barışık, entelektüel birikime sahip, geleceğe yürüyen gençler yetiştirmek için yeni projeler üretmeye devam edeceğiz. Bizler sizlerin yolundan gitmeyi çok seviyoruz. Bizim de bir rabiamız var. Bir, güçlü kadın, güçlü aileyi oluşturur. İki, güçlü kadın güçlü toplumu oluşturur. Üç, güçlü kadın, güçlü ekonomiyi oluşturur. Dört, güçlü kadın, güçlü milleti, güçlü beraberliği ve güçlü devleti oluşturur. Biz de rabiamızı bundan sonraki tüm toplantılarımızda tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan anlayışıyla devam ettireceğiz. Bunun içerisinde güçlü bir kadınla, güçlü devleti sizin önderliğinizde yeniden oluşturmaya devam edeceğiz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×