KADEM'den "15 Temmuz Darbe Girişimi" paneli

- Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Akgün: - "(Yurt dışındaki FETÖ okulları) Hızlı bir şekilde önümüzdeki hafta itibarıyla sorunu bulunan ülkelere gideceğiz" - "Okulların bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insanların üzerine kurulmuş hukuki yapılar ama bir kısmı var ki Amerikan vatandaşı, Pakistan vatandaşı vesaire. Yani ancak devlet bunları alıp size verirse bunu alabiliyorsunuz. Hemen akşamdan sabaha süratle vakfın bütün okulları devraldığını görmek kolay olmayabilir" - "Örneğin Afganistan'da, Pakistan'da 'Afgan Türk, Pakistan Türk' ismiyle okullar oluşuyor. Türk adını kullanıyor, herkes zannediyor ki bunlar Türkiye Cumhuriyeti'nin okulu. Yok öyle bir şey, bu tekeli kırıyoruz"

KADEM'den

ANKARA (AA) - Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, yurt dışındaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) okullarının bir kısmının o ülke vatandaşlarının üzerine kurulmuş olduğuna işaret ederek, "Yani ancak devlet bunları alıp size verirse bunu alabiliyorsunuz. Hemen akşamdan sabaha süratle vakfın bütün okulları devraldığını görmek kolay olmayabilir." dedi.

KADEM Ankara Temsilciliğince, TOBB İkiz Kuleler'de "15 Temmuz Darbe Girişimi" konulu panel gerçekleştirildi.

Panelin ilk oturumunda Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Akgün katılımcıların sorularını yanıtladı.

Akgün, haziran ayı içinde kurulan ve 1 Eylül 2016 itibarıyla yönetim organları oluşan vakfın, yurt dışında, başta FETÖ mensupları olmak üzere Türklerin yoğun bulunduğu veya Türkiye eğitim sistemine ilgi duyan ülkelere yönelik alternatif politikalar geliştirmeyi ve çözüm bulmayı amaçladığını söyledi.

Akgün, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede hızlı bir şekilde önümüzdeki hafta itibarıyla sorunu bulunan ülkelere gideceğiz. Pakistan'dan, Somali'den, Azerbaycan'dan, Bosna Hersek'e kadar farklı bölgelerdeki okullar. Buralardaki FETÖ okulları dediğimiz okulların bir kısmı hakikaten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insanların üzerine kurulmuş hukuki yapılar; dernek, vakıf, şirket ama bir kısmı var ki Amerikan vatandaşı, Pakistan vatandaşı vesaire. Yani ancak devlet bunları alıp size verirse bunu alabiliyorsunuz. Hemen akşamdan sabaha süratle vakfın bütün okulları devraldığını görmek o kadar kolay olmayabilir."

Bu konuda bir tekeli kırdıklarını belirten Akgün, şöyle konuştu:

"Örneğin Afganistan'da, Pakistan'da 'Afgan Türk, Pakistan Türk' ismiyle okullar oluşuyor. Türk adını kullanıyor, herkes zannediyor ki bunlar Türkiye Cumhuriyeti'nin okulu. Yok öyle bir şey, bu tekeli kırıyoruz. Bu, stratejik bir vakıftır, stratejik bir görevdir. Zor bir dönemden geçiyoruz, bu bir kriz yönetimidir.

Türkiye'nin dostu olan devletlerin FETÖ yapılanmasından kurtulmaları noktasında Maarif Vakfının bir imkan olduğunu vurgulayan Akgün, uzun dönemli olarak FETÖ'nün yanlış temsil ettiği Türkiye'yi, doğru şekilde temsil etmek için gayret göstereceklerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×