Kabe'ye veda zamanı

- Kurban Bayramı'nın son gününde şeytan taşlamayı bitiren hacılar, Kabe'ye giderek "veda tavaflarını" yaptı - Kutsal topraklarda son günlerini yaşayan milyonlar, ülkelerine geri dönmenin hazırlıklarına başladı. Türk hacılarının ilk kafilesi ise 16 Eylül günü Türkiye'ye dönecek

Kabe'ye veda zamanı
15 Eylül 2016 Perşembe 15:56

MEKKE (AA) – Kutsal topraklarda hac ibadetlerini yerine getiren hacılar, Kurban Bayramı'nın son gününde şeytan taşlamayı bitirdi.

Hacılar kutsal topraklardaki hac ibadetinde son aşamaya geldi. Kurban Bayramı'nın birinci gününden itibaren üç gün boyunca Cemerat’a, şeytan taşlamaya giden hacılar, bugün taşlamayı bitirerek soluğu Kabe’de aldı.

Geri dönüş için yola çıkacaklar hazırlıklarına başladı. Özellikle erken dönenler ise Kabe’ye veda etti. Şeytan taşlamadan sonra Harem-i Şerife giden hacılar, "veda tavaflarını" yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hac organizasyonunun olaysız ve başarılı bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

- İlk kafile yarın dönüyor

Aygün, dönüşlerin yarından itibaren başlayacağını belirterek, "İlk kafilelerimiz yarın farklı saatlerde Türkiye’ye doğru yola çıkacaklar. Yarın din görevlileriyle birlikte bin 700 kişiden 771'i Medine’ye oradan İstanbul’a, 929 hacı da Cidde’den Türkiye’ye gidecekler." dedi.

En son kafilenin Medine’den çıkmasıyla ülkeye dönüşün sona ereceğini belirten Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mekke’deki son çıkış (ülkeye dönüş) 1 Ekim'de, Medine’deki ise 7 Ekim’de son bulacak. Bu seneki hac organizasyonu şimdiye kadar sorunsuz geçti. Din görevlisi, rehber, ayniyat, sağlık, ulaşım gibi alanlarda görev yapan 4 bin kişi ile hacılarımıza hizmet sunuldu. Çok şükür şimdiye kadar bir olumsuzluk yaşanmadı. Sorunsuz ve başarılı bir hac organizasyonu gerçekleştirildi."

Dursun Aygün, geçtiğimiz yıl 104 hacının kutsal topraklarda vefat ettiğini, bu sene ise alınan önlemler ve klimalı çadırlar sayesinde ölümlerin azaldığını ve 25 hacının hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×