Japonya Başbakanı Abe'nin eşinden Pearl Harbor ziyareti

Japonya Başbakanı Abe'nin eşinden Pearl Harbor ziyareti
22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:58

TOKYO (AA) - Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin eşi Akie Abe, Hawaii'de Pearl Harbor Limanı'nı ziyaret etti.

Abe, sosyal medya platformu Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Japonya'nın Pearl Harbor'a 1941'de düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için bölgeye ziyarette bulunduğunu kaydetti.

Abe, saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına Arizona Anıtı'na çiçek bıraktığını ve dua ettiğini bildirdi.

Japonya Kabine Sekreteri Yoşihide Suga ise Abe'nin bir konferansa katılmak üzere Hawaii'de bulunduğunu ve Pearl Harbor'ı kendi adına ziyaret ettiğini belirtti.

Akie Abe'nin, Japonya'nın nükleer vizyonu, tüketim vergi politikası ve Okinawa'daki ABD üssü gibi konularda eşi Şinzo Abe'den farklı görüşlere sahip olduğu biliniyor. Başbakan Abe, G7 Zirvesi öncesi ABD Başkanı Barack Obama ile ortak basın toplantısında Obama'nın Hiroşima ziyaretine karşılık Pearl Harbor'ı ziyaret etmeyeceğini açıklamıştı.

Bunun yanında Akie Abe, eşi Şinzo Abe'nin ziyaret etmediği tartışmalı Yasukuni Tapınağı'na da geçen yıl ziyarette bulunmuştu.

Japonya'nın 75 yıl önce Aralık 1941'de Pearl Harbor'a yaptığı saldırıda ABD'nin yaklaşık 2 bin 400 askeri ölmüştü. ABD, Japonya'nın Pearl Harbor saldırısının ardından savaşa girmişti. ABD'nin, Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı atom bombalarının etkileriyle büyük çoğunluğu sivil olmak üzere 200 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Japonya, bombaların atılmasından birkaç gün sonra İkinci Dünya Savaşı'nda yenilgiyi kabul etmişti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×