Japonların bonsai sergisi, EXPO'da

- Japonya'nın, Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı EXPO 2016 Antalya'da kurduğu bahçede sergilenen 140 yıllık ardıç ağacının da yer aldığı bonsai sergisi büyük ilgi görüyor

Japonların bonsai sergisi, EXPO'da
15 Haziran 2016 Çarşamba 11:19

ANTALYA (AA) - EXPO 2016 Antalya'da Japonya'nın kurduğu bahçede sergilenen 140 yıllık bonsai ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı EXPO 2016 Antalya'daki bahçeler, her gün yerli ve yabancı binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Bu kapsamda, EXPO'da Japonların geleneksel minyatür ağaç yetiştirme sanatı bonsainin güzel örnekleri de sunuluyor. "3-Mevsim" temasıyla oluşturulan Japon iç bahçesindeki bonsai sergisi ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Sergide 60 yıllık akça ağaç, 80 yıllık kara ağaç, 100 yıllık diş budak yapraklı ağaç, 100 ve 120 yıllık iki adet ardıç ile 140 yıllık bir ardıç sergileniyor. 60 santimetre boyundaki 140 yıllık ardıç yer alıyor.

Bonsai sergisindeki ağaçların bakımından sorumlu uzman Takahiro Mori, tabak anlamına gelen "bon" ve bitki anlamına gelen "sai" sözcüklerinden türeyen bonsainin, özel tekniklerle ağaçların saksılar içinde budanarak ve bodurlaştırarak büyütülmesi anlamına gelen bir çiçek sanatı olduğunu belirtti.

Japonya'ya Çin'den gelen bir sanat olan bonsainin, birçok insan için doğaya olan özlemlerini minyatür olarak karşılama anlamına geldiğine dikkati çeken Mori, sergide 6 ağacın olduğunu vurguladı.

Mori, söz konusu ağaçların Japonya'dan çok yıllar önce geldiğini ve bazılarının İstanbul'da olduğunu anlatarak, bunları sergi için Antalya'ya getirdiklerini vurguladı. Mori, "Çok özel ve eski ağaçlar oldukları için çok pahalılar." ifadesini kullandı.

Bonsai ağaçlarını keşfetmek için ağaca aşağıdan bakmak gerektiğini belirten Mori, şunları kaydetti:

"Böylece bonsainin aslında ne kadar büyük bir ağaca benzediğini görebilirsiniz. Bonsaileri günde iki kez suluyorum. Ağaç türüne göre yılda bir ya da iki kez de budama yapıyorum."

Bonsai sergisinin 21 Haziran'a kadar açık kalacağı öğrenildi.


Etiketler; #japonya #bonsai

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×