Jandarma teşkilatının kuruluşunun 177. yılı

- İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sercan: - "Yurdumuzun her köşesinde halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan, devletin halka açılan penceresi durumunda olan Jandarma Genel Komutanlığı, Atatürk ilke ve inkılaplarının yol göstericiliğinde, hukuk devletinin kurallarına uygun şekilde halkın emniyetini sağlamaktadır."

Jandarma teşkilatının kuruluşunun 177. yılı

İSTANBUL (AA) - İstanbul'da, Jandarma teşkilatının kuruluşunun 177. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

İl Jandarma Komutanlığında düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz ve vazgeçilmez parçası olan Jandarma teşkilatının kuruluşunun 177. yıl dönümünü kutlamanın onur, mutluluk ve heyecanı içinde olduklarını ifade etti.

Başarılarla dolu 177 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığının kuruluşundan bugüne kadar milletin engin sevgi ve güvenine mazhar olduğunu anlatan Sercan, şöyle devam etti:

"Jandarma teşkilatı, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönünde hizmetleriyle ulusumuzun takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, ulusumuzun bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azmindeyiz. Türk milletinin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran Türkiye Cumhuriyeti jandarması, kurulduğu günden bu yana günlük yaşamın her anında, ülkemizin her köşesinde, gece gündüz demeden halkımızın hizmetinde olmuş, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Jandarma teşkilatı, halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak maksadıyla başta terörle mücadele olmak üzere suç ve suçlularla mücadeleyi sürdürmektedir."

Sercan, jandarmanın üstün vazife anlayışıyla, sarsılmaz disiplinle, yüksek fiziki ve moral gücüyle kutsal vatan topraklarında görev yaptığını dile getirerek, "Jandarma, ülkemizin her noktasında Türkiye Cumhuriyeti'nin bir teminatı durumundadır. Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli görevlerini icra ederken, her zaman ve her yerde kanunlarla nizamları esas almakta, her türlü çözüm ve tedbiri, hukuk düzeni çerçevesinde bulmaktadır. Yurdumuzun her köşesinde halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan, devletin halka açılan penceresi durumunda olan Jandarma Genel Komutanlığı, Atatürk ilke ve inkılaplarının yol göstericiliğinde, hukuk devletinin kurallarına uygun şekilde halkın emniyetini sağlamaktadır. Halkıyla bütünleşmiş, modern teknolojinin bütün imkanlarını etkinlikle kullanabilen, milli, ahlaki ve mesleki değerleriyle yetişmiş personelle üstün bir vazife anlayışı, büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayret, azim ve inancı içerisindedir." diye konuştu.

Gürcan Sercan, Jandarma teşkilatının 177. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milletin birlik ve beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve cumhuriyetin temel ilkelerinin muhafazası için canlarını seve seve feda eden şehitleri rahmetle, gazileri de minnet ve şükranla andığını kaydetti.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığının en genç subayı sıfatıyla konuşma yapan Teğmen Saim Korkmaz ise 177 yıllık geçmişten devraldıkları mirası daha da geliştirerek gelecek kuşaklara teslim edeceklerini söyledi.

Ülkenin her noktasında büyük özveri ve fedakarlıkla çalıştıklarını ifade eden Korkmaz, "Jandarma teşkilatı olarak gecemizi gündüzümüze katarak, Türk milletine hizmet ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Üsteğmen Selim Baydar'ın Jandarma Genel Komutanlığının tarihçesini okumasının ardından, jandarma köpekleri gösteri yaptı.

"Jandarma" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Selamet tarafından ödüllerinin verilmesiyle tören sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×