İzlanda'nın "Cehennem Kapısı" her an patlayabilir

- Her gün yaklaşık 20-30 yolcu uçağının üzerinden geçtiği Hekla volkanının patlamaya hazır olduğu bildirildi

İzlanda'nın
22 Haziran 2016 Çarşamba 14:15

ANKARA (AA) - Bilim insanları, İzlanda'da "Cehennem Kapısı" olarak bilinen Hekla yanardağının her an patlayabileceği uyarısında bulundu.

Daily Mail Online'ın internet sitesinde yer alan haberde, yeni verilerin, ülkenin güneyindeki volkanın derinliğindeki magma hareketlerinin, son iki patlamadan öncekinden daha yoğun olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

İzlanda Üniversitesinde jeofizik profesörü Pall Einarsson, İzlanda'nın Visir adlı internet sitesine yaptığı açıklamada, artan patlama riskine rağmen popüler bir turistik merkez olan yanardağa düzenlenen gezilerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Hekla'nın tehlikeli bir volkan olduğu uyarısında bulunan Einarsson, "Hekla, her an patlamaya hazır. Dikkatli olmazsak, patlama başladığında, büyük bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz." dedi.

Her gün yaklaşık 20-30 yolcu uçağının volkanın üzerinden geçtiğini vurgulayan Einarsson, olası bir patlamada yayılacak kül bulutunun büyük tehlike arz ettiğini dile getirdi.

İzlanda polisi, 2013'de Hekla volkanının sismik faaliyete geçtiğini bildirmiş, durumun "şüphe safhasında" olduğuna işaret eden bir uyarı yayımlayarak yanardağın bulunduğu bölgede gezinti yapılmamasını istemişti.

Bin 491 metre yüksekliğindeki Hekla volkanının 1970 yılından itibaren yaklaşık her 10 yılda bir patladığı, son patlamanın 2000 yılında olduğu belirtiliyor.

İzlanda'daki Eyjafjallajokul volkanının Nisan 2010'da faaliyete geçmesiyle atmosfere yayılan kül tabakası Avrupa'da uçak seferlerini olumsuz etkilemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×