İtalya'daki kısmi yerel seçimler

- Roma, Milano, Napoli ve Torino'da belediye başkanlarını belirlemek için seçimlerin ikinci turu yapılacak - Başbakan Renzi: - "Sonuçlardan memnun değilim. Demokrat Parti olarak, ikinci turda daha çok çalışacağız"

İtalya'daki kısmi yerel seçimler
06 Haziran 2016 Pazartesi 16:41

ROMA (AA) - İtalya'da dün düzenlenen kısmi yerel seçimlerden sonra büyük kentlerde belediye başkanlarını belirlemek için seçimlerin ikinci turunun yapılacağı kesinlik kazanırken Başbakan Matteo Renzi, partisi adına sonuçlardan memnun olmadığını söyledi.

Ülkede sandıkların kapanmasıyla başlayan oy sayımında sona yaklaşıldı. İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre, başkent Roma, Milano, Napoli, Torino ve Bologna’da belediye başkanlığı için ikinci turun yapılması kesinleşti.

Başkent Roma’da ana muhalefet partisi 5 Yıldız Hareketi’nin adayı Virginia Raggi yüzde 35,26 oyla açık ara birinci geldi. Raggi’nin ardından en çok oy alan ikinci isim yüzde 24,85 ile iktidardaki Demokrat Parti’nin (PD) adayı Roberto Giachetti oldu. Aldığı oyla iktidar partisini sarsan Raggi, Giachetti ile 19 Haziran’daki ikinci turda yarışacak. 37 yaşındaki Raggi, seçilmesi durumunda Roma’nın ilk kadın belediye başkanı olacak.

Ülkenin ikinci büyük kenti Milano’da ise durum başa baş görünüyor. İktidardaki PD’nin adayı Giuseppe Sala ile merkez sağın adayı Stefano Parisi’nin aldıkları oy oranları birbirlerine çok yakın çıktı. Milano’da geçen yıl düzenlenen EXPO 2015’in yüksek komiserliğini yapan Sala, yüzde 41,69 oyla birinci sırada yer alırken, Parisi ise yüzde 40,77 ile ikinci sırayı aldı. Sala ve Parisi’nin ikinci turdaki seçim mücadelesini, 5 Yıldız Hareketi seçmenlerinin alacağı tutum belirleyecek.

Bir diğer büyük kent Napoli'de mevcut belediye başkanı sol eğilimli aday Luigi De Magistris yüzde 42,72’lik oy kazandı. Seçilmek için gerekli olan yüzde 50 oyu sağlayamayan De Magistris, merkez sağın adayı Giovanni Lettieri ile ikinci turda yarışacak.

Endüstri kenti Torino’da ise PD adayı Piero Fassino yüzde 41,83 oy alırken, 5 Yıldız Hareketi, Chiara Appendino ile oyların yüzde 30,92’sini topladı. Fassino ve Appendino, kozlarını ikinci turda paylaşacak.

Büyük kentler arasında seçimin ilk turda sonuçlandığı tek yer Cagliari kenti oldu. Cagliari’de mevcut belediye başkanı ve merkez solun adayı Massimo Zedda, çok az bir farkla yüzde 50’yi geçerek belediye başkanlığı seçimini ilk turda kazandı.

- Seçim sonuçlarına tepkiler

Başbakan Renzi, düzenlediği basın toplantısında, “Bu bir fiyasko değil ama bizim için yeterli de değil çünkü daha fazlasını istiyoruz. Ben sonuçlardan memnun değilim. Bu, bizi ikinci tura götürecek. Demokrat Parti olarak, ikinci turda daha çok çalışacağız” dedi.

Genel tabloya bakıldığında bin 342 yerleşim yerinden 800’ünde PD’nin kazanarak çıktığına dikkati çeken Matteo Renzi, Roma’daki sonucun az çok öngörülebildiğini, partisi için en kötü sonucun Napoli’de alındığını ifade etti.

Ana muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi'nden gelen değerlendirmelerde ise seçim sonuçları tarihi zafer olarak nitelendirildi. Parti yetkilileri, kazandıkları bu zaferi yakın zamanda kaybettikleri kurucu liderleri Gianroberto Casallegio’ya adadıklarını açıkladı.

Aşırı sağcı Kuzey Birliği Partisi lideri Matteo Salvini de seçim sonuçlarının Başbakan Renzi’yi göndermek için bir uyarı olduğunu söyleyerek Roma’daki seçimlerde kendi adayları olan ve yüzde 20’nin üstünde oy alarak herkesi şaşırtan Giorgia Meloni’ye destek vermeyen merkez sağ lideri Silvio Berlusconi’nin kaybeden tarafta olmayı tercih ettiğini dile getirdi.

Ülkede ana gündem maddesi olan kısmi yerel seçimlere ilişkin İtalyan basınına yansıyan haberlerde, 5 Yıldız Hareketi’nin Roma’da "uçtuğu" ve iktidar partisi PD’nin, Roma ve Milano’da zorlandığı başlıkları dikkati çekti.

- Türk adaylardan kötü haber

Kısmi yerel seçimlere yaşadıkları yerlerde giren iki Türk kökenli adaydan ise iyi haber gelmedi.

Edinilen bilgilere göre, resmi olmayan sonuçlara göre, başkent Roma’da büyükşehir belediye meclisi için iktidardaki Demokrat Parti (PD) listesinden aday olan Bingöllü Emin Öztürk ile kuzeydeki Novara vilayetine bağlı Trecate ilçesinde belediye meclis üyeliğine bağımsız aday olan Kahramanmaraşlı İbrahim Saban seçilmek için yeterli oy alamadı.

AA muhabirine konuşan Öztürk, kendi adaylığına ilişkin henüz resmi bir bilginin olmadığını ancak seçilme şansının kalmadığını belirterek “Şu anda yüzde 3 barajına ulaşılmıyor gibi gözüküyor. Bu resmi açıklama değil ama kesin gibi. Hayırlısı. Farklı bir deneyim oldu. Farklı insanlarla tanıştık” değerlendirmesinde bulundu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×