İtalya'daki Costa Concordia kazası

-Temyiz mahkemesi, gemi kaptanı Schettino için daha önce verilen 16 yıl hapis cezasını onadı

İtalya'daki Costa Concordia kazası

ROMA (AA) - İtalya'nın batısındaki Giglio Adası açıklarında 2012'de kayalıklara çarparak kaza yapan Costa Concordia gemisinin kaptanı Francesco Schettino'ya daha önce verilen 16 yıl hapis cezasını temyize götüren savcılığın talebi geri çevrildi ve ceza aynen onandı.

İtalya'nın en çok konuşulan davalarından Costa Concordia davasında, gemi kaptanına Şubat 2015'te verilen 16 yıl 1 aylık hapis cezasını az bularak kazada bilinçli ihmal olduğu savıyla üst mahkemeye temyiz başvurusunda bulunan savcılığın talebi kabul edilmedi.

Savcılığın, geçen ay sonunda 27 yıl hapis cezası talebini yinelemesinin ardından bugün görülen duruşmada Floransa'daki temyiz mahkemesi, geçen yıl şubat ayında ilk derece mahkemenin verdiği 16 yıllık cezayı aynen onayarak, kaptan Schettino'nun cezasını karara bağladı.

Costa Concordia kazasının ilk derece mahkemedeki davasına bakan Grosseto Cumhuriyet Başsavcılığı geçen yıl, Francesco Schettino için 26 yıl hapis cezası ve kaçma şüphesi nedeniyle acil tutuklama istemiş ancak mahkeme, tutuklama talebini reddederken kaptana 16 yıl hapis cezası vermişti. Söz konusu cezayı, savcılık az olduğu gerekçesiyle temyize taşırken, Schettino ise avukatları aracılığıyla bu cezanın da çok olduğu savunmasıyla itirazda bulunmuştu.

Costa Concordia kruvaziyeri, 4 bin 229 yolcu ve mürettebatıyla 13 Ocak 2012'de Civitavecchia kentinden kuzeybatıdaki Savona kentine giderken Toskana bölgesi sahillerindeki Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarpmış, kazada 32 kişi yaşamını yitirmişti. Kazanın ardından gemi, yaklaşık 20 ay boyunca adaya paralel yatık şekilde kalmış, Eylül 2013'te "Parbuckling" operasyonuyla doğrultulduktan sonra Temmuz 2015'te söküm için Cenova Limanı'na çekilmişti.

Bu arada, İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, geminin söküm işlemlerinde de sona yaklaşıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×