İtalya ile Avusturya'nın sınır anlaşmazlığı

- İki ülkenin içişleri bakanları Roma’da bir araya geldi - İtalya İçişleri Bakanı Alfano: - "Avrupa’nın, Türkiye ile yaptığı anlaşmanın bir benzerini Libya ile müzakerelere gitmesine yönelik İtalya’nın planı için Viyana’nın desteğini aldık”

İtalya ile Avusturya'nın sınır anlaşmazlığı
29 Nisan 2016 Cuma 01:45

ROMA (AA) - İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano ile Avusturyalı mevkidaşı Wolfgang Sobotka, Roma’da, iki ülke arasında sığınmacı geçişleri nedeniyle yaşanan krizi ele aldı.

Avrupa’yı etkileyen sığınmacı krizi, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında birtakım anlaşmazlıklara yol açıyor. Son haftalarda Avusturya’nın hem Macaristan ile hem de İtalya ile olan Brennero’daki geçiş noktasında kontrolleri artırması İtalya’nın tepkisini çekerken, bugün Roma’da İtalya ve Avusturya İçişleri Bakanları bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesi basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. Toplantının ardından iki bakan ayrı ayrı basın toplantısı düzenledi.

Bakanlıkta kameraların karşısına geçen ev sahibi bakan Alfano, Avusturya’nın Brennero sınırına 370 metrelik duvar yapacağı haberlerinin basına yansıması üzerine denk gelen mevkidaşıyla görüşmesinde sınırın kapatılmaması hususunda anlaştıklarını söyledi.

İtalya İçişleri Bakanı, “Brennero’da serbest dolaşım hakkını korumak, konuya açıklık getirmek ve Avusturya ile bir krizi önlemek için birlikte çalıştık. Sınır bloke etmek hem İtalya hem de Avusturya turizmine, iki ülke ihracatına ve Avrupa fikrine büyük zarar verir.” dedi.

Avusturyalı mevkidaşının Libya’dan İtalya’ya gelen son göç dalgasının Brennero sınırından geçme, İtalya’nın bu sığınmacıları tutamama endişesini kendisine aktardığını dile getiren Alfano, İtalya’nın bu durumu idare etmek için büyük gayret gösterdiğini ve denizden kurtardığı göçmenlerin parmak izi ve kayıt işlemleri hususunda garanti verdiğini kaydetti.

İtalya’nın Brennero’daki geçişlere dair büyük risk görmediğini belirten ev sahibi bakan, ellerindeki sayıya göre şu ana kadar 2 bin 722 göçmenin bu sınırdan geçtiği bilgisini paylaştı.

Alfano, düzensiz göç fenomenine yönelik Avusturya’nın, İtalya’nın planına desteğini sağladıklarını açıklayarak, “Avrupa’nın, Türkiye ile yaptığı anlaşmanın bir benzerini Libya ile müzakerelere gitmesine yönelik İtalya’nın planı için Viyana’nın desteğini aldık” dedi.

Brennero’da kendi kontrollerini güçlendireceklerini bildiren Bakan Alfano, karşı çıktıkları hususun, Avusturyalı güvenlik güçlerinin kendi topraklarında ve kendi trenlerine yönelik kontrolleri sıklaştırması olduğunu ifade etti.

- Avusturyalı Bakan

Avusturya’nın Roma’daki Büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenleyen konuk İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka da “Yanlış yansıdığı üzere sınıra herhangi bir duvar ya da bariyer konulmayacak ama gerekli hallerde trafik yavaşlatılarak, araç ve trenlerde kontroller olacak.” dedi.

Sobotka, İtalya’nın gündeme getirdiği Avrupa’nın Libya ile düzensiz göç hususunda bir anlaşmaya varması planını da desteklediklerini vurguladı.

Avusturya’nın sınırda aldığı önlemlerle, dün Avrupa kurallarına aykırı davrandığı çıkışını yapan İtalya Başbakanı Matteo Renzi’ye de cevap veren Sobotka, “Avusturya, her zaman Avrupa hukukuna göre hareket eder. Cenevre Konvansiyonu’na saygılıdır ve parlamentosundan ilticaya yönelik yeni bir yasa geçirmiştir. Biz her zaman Avrupa hukuku temelinde hareket ediyoruz, umut ediyoruz ki herkes böyle yapıyordur. Herkesin dayanışma göstermesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu arada, İtalyan Rainews24 kanalı da İtalya Başbakanı Renzi ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in 5 Mayıs tarihinde Brennero’yu ziyaret edeceğini bildirdi.

Öte yandan, Sınır Tanımayan Doktorlar isimli sivil toplum kuruluşunun İtalya şubesinin başkanı Loris De Filippi, Brennero’da sınırın kapatılması durumunda, buranın Yunanistan ile Makedonya arasında sığınmacıların sıkışıp kaldığı İdomeni’ye benzeyeceği uyarısında bulundu.

Afrika'dan Akdeniz’i geçerek gelen sığınmacıların bir süre sonra İtalya’dan Avrupa’nın kuzeyine yönelmesi, geçişlerin Brennero sınırında sıklaşması iki ülke arasında tansiyonu son günlerde tırmandırmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×