İstanbul'daki terör saldırısına tepkiler

- Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili: - "Dünyanın bu zulmü durdurması için ortak çaba göstermesi gerekiyor" - İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni: - "İtalya, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve Türk hükümetinin yanındadır" - İspanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı: - "İspanya, terör vahşetiyle mücadelelerinde Türk halkı ve yetkilileriyle tam bir dayanışma içerisinde olduğunu yinelemektedir" - AB Sözcüsü Kocijancic: - "Avrupa Birliği olarak Türkiye'ye, hükümetine ve halkına devam eden dayanışmamızı bir defa daha yinelerken, küresel terör tehlikesi karşısında birlikte ve yakinen çalışma kararlılığımızı da bir defa daha teyit ederiz"

 İstanbul'daki terör saldırısına tepkiler

ANKARA (AA) - İspanya, İtalya, Kanada ve Gürcistan ile Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, İstanbul'da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, saldırıyla ilgili yayımladığı taziye mesajında, İstanbul'daki terör saldırısından endişe duyduklarını belirterek, Türk halkı ve hükümetine başsağlığı diledi.

Çağdaş ve modern dünyada masum insanların yaşamlarının "bir mücadele ve darbe silahı" olarak kullanılmasının üzücü olduğunu ifade eden Kvirikaşvili, "Dünyanın bu zulmü durdurması için ortak çaba göstermesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da İstanbul'daki terör saldırısı şiddetle kınandı.

Açıklamada, "Patlamada hayatı kaybedenlerin ailelerine ve Türkiye hükümetine başsağlığı, yaralılara ise acil şifa diliyoruz." ifadesine yer verildi.

- "Türk halkı ve yetkilileriyle tam dayanışma"

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan duyuruda, İspanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığının kınama açıklamasına yer verildi.

İstanbul'daki terör saldırısının şiddetle kınandığı belirtilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi.

Açıklamada, "İspanya, terör vahşeti ile mücadelelerinde Türk halkı ve yetkilileriyle tam bir dayanışma içerisinde olduğunu ve bu belaya son vermek için işbirliği yapmaya devam etme konusundaki kararlılığını yinelemektedir." ifadeleri kullanıldı.

-"İtalya, Türk hükümetinin yanındadır"

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni da İstanbul'da yaşanan terör saldırısı karşısında İtalya’nın Türkiye’nin yanında olduğunu bildirdi.

Bakan Gentiloni, Twitter’daki kişisel hesabından, “İstanbul’da bu sabah acımasız bir terör saldırısı oldu. İtalya, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve Türk hükümetinin yanındadır.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Bu arada, Türk milli futbolcu Caner Erkin’in yeni kulübü İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Inter de Türkçe Twitter adresinden "Vezneciler" başlığıyla yaptığı paylaşımda, saldırıdan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

- AB'den kınama

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Sözcüsü Maja Kocijancic, yazılı açıklamayla saldırıya tepki gösterdi.

İstanbul’daki bombalı saldırıyla Türkiye'nin bir kez daha bir terör saldırısının hedefi olduğunu kaydeden Kocijancic, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve dostlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Kocijancic, "AB olarak Türkiye'ye, hükümetine ve halkına devam eden dayanışmamızı bir defa daha yinelerken, küresel terör tehlikesi karşısında birlikte ve yakinen çalışma kararlılığımızı da bir defa daha teyit ederiz." ifadelerini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber de Twitter hesabından, korkunç saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, "Sivil ve polis teşkilatından tüm kurbanların kederli ailelerine ve yakınlarına en içten taziyelerimi sunar, yaralılara acil şifalar dilerim." ifadesine yer verdi.

Kanada'nın Ankara Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kanada'nın, mübarek ramazan ayının başlangıcında İstanbul'da gerçekleşen bombalı saldırı karşısında dehşete düştüğünü bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×