İstanbul'daki terör saldırısı

- Fatih Belediye Başkanı Demir: - "Turizm açısından ilk intihar saldırısından sonra yavaş yavaş işler yoluna girmişken, otelcilerimiz, ticaret yapan esnafımız, iş erbabımız açısından unutulmaya yüz tutmuşken, yeniden böyle bir saldırının Tarihi Yarımadada, Fatih'te, İstanbul'un kalbinde olması bizi derinden üzmüştür"

İstanbul'daki terör saldırısı

İSTANBUL (AA) - Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vezneciler'de terör saldırısının olduğu bölgede çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Turizm açısından ilk intihar saldırısından sonra yavaş yavaş işler yoluna girmişken, otelcilerimiz, ticaret yapan esnafımız, iş erbabımız açısından unutulmaya yüz tutmuşken yeniden böyle bir saldırının Tarihi Yarımadada, Fatih'te, İstanbul'un kalbinde olması bizi derinden üzmüştür." dedi.

Saldırının ardından, Şehzade Camisi ile Damat İbrahim Paşa Medresesi'nde incelemelerde bulunan Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıda şehit olan siviller ve polislere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifalar diledi.

Olay yerindeki incelemelerin sürdüğünü dile getiren Demir, belediye ekiplerinin de hasar tespit çalışmalarına başladığını söyledi.

Mağdur esnafla ilgili çalışmaların da sürdüğünü aktaran Demir, "Bombalı araç, Celal Ağa Konağı Oteli'nin önüne park etmiş görünüyor. Otel de 2 yıl 10 aydır mühürlü. Bu asla istemediğimiz bir durum ama otel açık olsaydı, daha büyük bir katliam yaşanacaktı." diye konuştu.

Saldırının ramazan ayının ikinci gününde olmasının üzücü olduğunu ifade eden Demir, "Paylaşmanın, kardeşliğin fedakarlığın zirvede olduğu, insanların kendi nefsinin muhasebelerini yaptığı bir dönemde böylesine bir katliamın olması bizi derinden üzmüştür." değerlendirmesini yaptı.


- Cami ve medresedeki durum

Mustafa Demir, çalışmaların tamamlanmasının ardından yarın sabah her şeyin normale döneceğini belirterek, Şehzade Camisi ile Damat İbrahim Paşa Medresesi'ndeki hasara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Camide, kıble tarafında büyük pencereler var, hem önde ve hem dış tarafında camlar var. İç tarafta vitraylardan oluşan camlardan kırılanlar ve dökülenler var. Vakıflar Bölge Müdürümüz oradaydı. Çalışmalar başlatılıp temizlik yapıldı. Yarın itibarıyla yeniden en azından caminin pencere restorasyonu devam edecek. Yanı başında yine Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Medresesi var. O da bir taraftan restorasyonu bitmek üzereydi. Restorasyon biten medrese odalarının pencerelerinde ve kapılarında hasar var. Çerçeveleri ve pervazlarıyla yerlerinden sökülmüşler. Çalışmalar devam ediyor. Turizm açısından ilk intihar saldırısından sonra yavaş yavaş işler yoluna girmişken, otelcilerimiz, ticaret yapan esnafımız, iş erbabımız açısından unutulmaya yüz tutmuşken, yeniden böyle bir saldırının Tarihi Yarımadada, Fatih'te, İstanbul'un kalbinde olması bizi derinden üzmüştür. Turizm sadece İstanbul ve Fatih için değil ülke açısından önemli. Bunda da ciddi bir kasıt olduğunu düşünüyorum."

"Ekstra önlemler alınacak mı?" sorusu üzerine Demir, bu bölgede yapılan çalışmalarda zaten hassasiyetle davranıldığını belirterek, "Yeterince önlem olduğunu biliyoruz. Muhtemelen daha değişik tedbirler olacaktır." şeklinde konuştu.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×