İstanbul'daki şiddetli yağış

- İBB Başkanı Topbaş: - "Öğleden sonra daha ciddi bir yağmur beklenmekte ve daha büyük ölçeğe girebilir. Endişemiz şu, toprak doyduğu için yağacak olan yağmur tamamen alt bölgelere, çukur bölgelere, denize yakın bölgelere inebilir" - "Hatırlanırsa, yıllar önce Londra'da istasyonları su, sel basmıştı. Şunu mutlulukla söyleyebilirim, çok şükür bir can kaybı olmadı, böyle bir sıkıntı yaşanmadı, bu önemli" - "Maddi hasarlar tespit edilerek bunları telafisi noktasında çalışmalar yapılacak"

İstanbul'daki şiddetli yağış

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, kentte öğleden sonra daha ciddi bir yağış beklendiğini belirterek, "Daha büyük ölçeğe girebilir. Endişemiz şu, toprak doyduğu için yağacak olan yağmur tamamen alt bölgelere, çukur bölgelere, denize yakın bölgelere inebilir." dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) İstanbul'da sabah saatlerine başlayan şiddetli sağanakla ilgili basın açıklaması yapan Topbaş, kente normalin üstünde yağış düştüğünü söyledi.

Bir kaç noktada alt geçit tıkanmaları yaşandığını, mümkün olduğu kadar müdahale edilerek sorunun çözüldüğünü belirten Topbaş, şunları kaydetti:

"Tabii yurttaşlarımızın da yardımcı olması lazım, trafiğe çıkmama açısından uyarılara dikkat ederlerse daha rahat bir yaşam sürebiliriz. Tramvay ve metro duraklarımızda bir iki noktada onlar da tahliye edildi. Öğleden sonra daha ciddi bir yağmur beklenmekte ve daha büyük ölçeğe girebilir. Endişemiz şu, toprak doyduğu için yağacak olan yağmur tamamen alt bölgelere, çukur bölgelere, denize yakın bölgelere inebilir. Bu bakımda daha hassasiyet gerekiyor. Hassasiyet gösterilirse bu sıkıntıyı hep birlikte aşarız."

Şiddetli yağış nedeniyle can kaybı yaşanmadığını belirten Topbaş, bodrum katlarındaki yurttaşların otel veya misafirhanelere yerleştirildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Arazide bizim şu anda 6 bin 388 elemanımız var aktif olarak çalışan, 94 araçla büyükşehir belediyesi olarak devredeyiz. AFAD'ı da bu işin içine dahil ettiğimiz zaman oldukça yoğun bir faaliyet gösteriliyor. Hatırlanırsa, yıllar önce Londra'da istasyonları su, sel basmıştı. Şunu mutlulukla söyleyebilirim, çok şükür bir can kaybı olmadı, böyle bir sıkıntı yaşanmadı, bu önemli."

Maddi hasarlar tespit edilerek bunların telafisi için çalışmalar yapılacağını da dile getiren Başkan Topbaş, "Sayın Başbakan Yardımcımız Veysi Bey devamlı takip etti, benimle, Sayın Valimizle görüştü, her türlü çalışmaya destek vereceklerini de belirttiler. Ben kendilerine teşekkür ediyorum." diye tamamladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×