İstanbul'da kendo turnuvası

- Japonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen turnuva öncesinde Türkiye Kendo Derneğine 21 adet kendo takımı hediye edildi

İstanbul'da kendo turnuvası
08 Mayıs 2016 Pazar 16:23


İSTANBUL (AA) - Japonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen kendo turnuvası yapıldı.

İstanbul'da Japonca dil eğitimi veren tek lise olan İTO Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi'nde düzenlenen turnuva öncesinde Japonya Kendo Federasyonunun hediye ettiği 21 adet kendo takımı, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara tarafından Türkiye Kendo Derneğine düzenlenen törenle takdim edildi.

Burada açıklamada bulunan Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, kendo sporunun Türkiye'de yaygınlaşmasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen organizasyona katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ehara, "Kendo, bu tür malzemeler olmadan yapılması çok zor bir spordur. Dolayısıyla bu malzemelerin Japonya'dan gönderiliyor olması buradaki sporcular için büyük anlam ifade ediyor. Gönderilen malzemelerin bu sporun mümkün olduğunca çok kişiye ulaşması aşamasında çok etkisi olacaktır diye düşünüyorum." dedi.

Kendo sporu hakkında bilgi veren Ehara, "Kendo, samurayların kendilerini kılıç sanatında geliştirmelerinde oldukça etkili bir spordur. Japonya'nın geleneksel bir kültürüdür bu spor. Türkiye'de bu şekilde ulusal bir turnuva düzenleniyor olması bizim için büyük mutluluk kaynağıdır. Bundan dolayı çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Turnuvanın ardından Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, dereceye giren sporculara kupa ve madalyalarını verdi.


- Kendo sporu


Kendo, kökeni Japonya olan bir Uzak Doğu kılıç kullanma sanatıdır.

Kılıç anlamına gelen "ken" ile yol anlamına gelen "do" kelimelerinin birleşimden oluşmuştur. Kendo, zaman içinde kenjutsu tekniklerinin modernize edilip yumuşatılmasıyla günümüzde bir spor olarak yapılmaktadır.

Japonya Kendo Federasyonunun (AJKF) 1975 yılında yayınladığı bildiride belirttiği gibi, Kendo kavramı "geleneksel Japon kılıcı katanayı kullanma prensipleri doğrultusunda insan karakterini (tabiatını) kontrol altına alma" prensibine dayanan bir spordur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×