İstanbul ve Ankara'da FETÖ'den darbe girişimi

Başbakan Yıldırım: - "Vatandaşlarımızdan asla meydanları terk etmemelerini, olay tamamen kontrol altına alınıncaya kadar bulundukları yerde kalmalarını özellikle istiyorum. Bu bir ikinci İstiklal Savaşı'dır." - "Maalesef devletin ve milletin emanet ettiği silahları milletin üzerine doğrultan bu gözü dönmüş caniler, terör örgütlerinden daha adi bir şekilde marifetlerini ortaya koymaktadır ama bunların hepsinin üstesinden gelinecek" -"Vatandaşlarımız, bulundukları şehirlerde, bulundukları meydanlardan asla ayrılmasınlar. Havadaki birkaç unsur var. Onların da işi görülecektir" -"Biz kefenimizi giyerek bu yollara çıktık. Milletimiz uğrunda bedel vermek gerekiyorsa, bedel ödemek gerekiyorsa biz öderiz" - "Her geçen an daha iyiye gidiyor. Şu anda 120'nin üzerinden tutuklama var. Gerekli işlemleri yapılıyor. İnşallah daha iyi olacak"

İstanbul ve Ankara'da FETÖ'den darbe girişimi

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Vatandaşlarımızdan asla meydanları terk etmemelerini, olay tamamen kontrol altına alınıncaya kadar bulundukları yerde kalmalarını özellikle istiyorum. Bu bir ikinci İstiklal Savaşı'dır." dedi.

NTV canlı yayınına bağlanan Başbakan Yıldırım, İstanbul ve Ankara'da FETÖ'den darbe girişimi ile ilgili son bilgileri paylaştı.

Yıldırım, havadan ateş edenlerin vurulması talimatı ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Havadaki asilerin derhal bulunması talimatını Eskişehir'de hava savunma komutanına verdik. Bu konuda gereği yapılacak. Bunu milletimiz bilmeli. Ancak vatandaşlarımızdan asla meydanları terk etmemelerini, olay tamamen kontrol altına alınıncaya kadar bulundukları yerde kalmalarını özellikle istiyorum. Bu bir ikinci İstiklal Savaşı'dır. Maalesef devletin ve milletin emanet ettiği silahları milletin üzerine doğrultan bu gözü dönmüş caniler, terör örgütlerinden daha adi bir şekilde marifetlerini ortaya koymaktadır ama bunların hepsinin üstesinden gelinecek. Vatandaşlarımız, bulundukları şehirlerde, bulundukları meydanlardan asla ayrılmasınlar. Havadaki birkaç unsur var. Onların da işi görülecektir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Genel sekreterimi alıp götürmüşler." şeklinde bir ifade kullandığının hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Doğru. Jandarma Genel Komutanı'nın yanında evine girerken maalesef böyle bir hadise yaşandı. Henüz bilgi alınmış değil." diye konuştu.

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ben Marmaris'teydim, ayrıldım, bulunduğum yeri bombalamışlar." şeklindeki açıklamasına yönelik bir soru üzerine, "Zamanlamayı tutturamadılar demek, bize de aynı şeyleri yapıyorlar ama biz kefenimizi giyerek bu yollara çıktık. Milletimiz uğrunda bedel vermek gerekiyorsa, bedel ödemek gerekiyorsa biz öderiz." ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerinde bu olaylarının son bulup bulmayacağı sorusu üzerine Yıldırım, "Çalışıyoruz. Her geçen an daha iyiye gidiyor. Şu anda 120'nin üzerinden tutuklama var. Gerekli işlemleri yapılıyor. İnşallah daha iyi olacak. Ancak milletimiz, lütfen sizin aracılığınızla söylüyorum, olay bitmiş gibi meydanları terk etmesin, biraz daha sabır diyorum." dedi.

Başbakan Yıldırım, Ankara hava sahasında uçan FETÖ/PYD mensuplarınca kullanılan askeri uçakların imhası talimatını verdi. Eskişehir'deki hava üssünden havalanan askeri uçaklar yola çıktı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×