İstanbul ve Ankara'da FETÖ'den darbe girişimi

- Başbakan Yıldırım: - "Bütün ordu komutanlarımız görevinin başındadır. Alt kademe komutasındaki komutanlar görevinin başındadır. Milletimiz bu belayı def etmek için kendini ortaya koymuştur. Biz de görevimizin başındayız. İnşallah bu belayı da def edeceğiz. Milletimiz rahat olsun" - "Bu çılgın kalkışmayı yapanların yol yakınken dönmelerini istiyorum. Daha fazla masum insan zarar görmeden derhal bu sevdadan vazgeçmelerini istiyorum. Olur ki ileride bu davranışları onların suçunu bir nebze olsun hafifletebilir. Bu andan itibaren havadan karaya her türlü atışlara karşılık verilecektir"

İstanbul ve Ankara'da FETÖ'den darbe girişimi

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Bütün ordu komutanlarımız görevinin başındadır. Alt kademe komutasındaki komutanlar görevinin başındadır. Milletimiz bu belayı def etmek için kendini ortaya koymuştur. Biz de görevimizin başındayız. İnşallah bu belayı da def edeceğiz. Milletimiz rahat olsun." dedi.

Yıldırım, NTV canlı yayınında yaptığı konuşmada, sokaktaki vatandaşın üzerine havadan bomba, mermi atanlar olduğunu belirterek, "Bunların şu an itibarıyla hava sahasını uçuşa yasak ilan ediyoruz. Bunlara gereken havadan karşılık verilecektir. Dost uçuşu yapan unsurların yasaklanan bölgeye girmemelerini özellikle uyarıyoruz. İnşallah bu gelip geçecek demokrasi kazanacak, millet kazanacak. Millete darbe yapmaya çalışan bu çete, eninde sonunda hak ettiği cezayı alacak." ifadesini kullandı.

MİT'ten yapılan bağlantıda "püskürtüldü" denildiğinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Büyük oranda kontrolde, çünkü komuta kademesinin onayı olan bir şey değil" dedi.

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tamamen silahlı kuvvetler içerisindeki kalkışmadır. Paralel örgüt çetesinin, paralel devlet yapılanmasının bir çılgınlığı, kalkışmasıdır. Bütün orada komutanlarımız görevinin başındadır. Alt kademe komutasındaki komutanlar görevinin başındadır. Milletimiz bu belayı def etmek için kendini ortaya koymuştur. Biz de görevimizin başındayız. İnşallah bu belayı da def edeceğiz. Milletimiz rahat olsun."

Yıldırım, "Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları görevinin başında mıdır?" sorusuna, "Doğrudur." karşılığını verdi.

"Bu ahmakların, bu çılgın kalkışmayı yapanların yol yakınken dönmelerini istediğini" dile getiren Yıldırım, "Daha fazla masum insan zarar görmeden derhal bu sevdadan vazgeçmelerini istiyorum. Olur ki ileride bu davranışları onların suçunu bir nebze olsun hafifletebilir. Bu andan itibaren havadan karaya her türlü atışlara karşılık verilecektir. Bunun da bilinmesini istiyorum. Karadan ve jetlerle karşılık verilecektir. Bu unsurların derhal bu işten vazgeçmeleri konusunda son kez çağrı yapıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Muhtelif yerde çatışmaların yaşandığını belirten Yıldırım, "Önemli olan ülkenin birliği beraberliği bu yöndeki mücadeledir. Bunların hesapları sonra tek tek görülecektir." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×