İstanbul Valiliğinden şehit aileleri ve gazilere iftar

- İstanbul Valisi Şahin: - "Bizim bu topraklarda başımız yere düşerse inanın mazlum bütün coğrafyalarda herkes perişan olur. Bunun farkında oldukları için bütün mazlum coğrafyalar, gönüldaşlarımız Anadolu'ya dua ediyorlar."

İstanbul Valiliğinden şehit aileleri ve gazilere iftar
21 Haziran 2016 Salı 00:07

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, şehit aileleri ve gaziler için iftar verdi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'in ev sahipliğinde CVK Bosphorus Otel'de düzenlenen iftara, yaklaşık bin 500 şehit yakını ve çok sayıda gazi ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar da katıldı.

Vali Şahin, programda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin üzerinde bulunduğu toprakların tarihin her döneminde önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Anadolu'nun önemine dikkati çeken Şahin, "Bu coğrafyaya hakim olan dünyaya hakim olur. Dünyanın en güçlü medeniyetleri Anadolu'da en azından konup geçmiş. bu coğrafya hem stratejik hem de medeniyetler tarihi itibarıyla çok önemli bir coğrafya. Hamdolsun bin yıldır bu coğrafya bize vatanlık yapıyor. Bu coğrafyayı bize vatanlaştıran, canlarını ve kanlarını bu toprağa katık eden, bu coğrafyayı anlamlı kılan şehitlerimize, tüm kahraman gazilerimize Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyorum, şükranlarımızı, minnetlerimizi ifade ediyorum." diye konuştu.

Şahin, Türkiye'nin birçok dünya ülkesi için önemli olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:

"Bizim bu topraklarda başımız yere düşerse, inanın mazlum bütün coğrafyalarda herkes perişan olur. Bunun farkında oldukları için bütün mazlum coğrafyalar, gönüldaşlarımız, Anadolu'ya dua ediyorlar. Sürekli maddi ya da manevi desteklerini buraya aktarmaya çalışıyorlar. Çünkü onların son umudu burası. Burası son kale, son istirahatgah. Burada eğer sağlam durulursa, bütün mazlum insanlık sağlam duracaktır, ayakta kalacaktır. Bizler de bu sorumluluğun millet olarak farkındayız."

Türkiye'nin çok yönlü bir tehdit altında olduğuna dikkati çeken Vali Şahin, "Vatanımız, devletimiz içeriden birtakım kandırılmış, ihanet içerisinde girmiş hain odakların, dışarıdan birtakım gizli ya da açık emeli olan güçlerin, devletlerin saldırısı altındayız. Ama Allah'ın izniyle bu millet daha önce olduğu gibi Anadolu coğrafyasını savunmaya devam edecek. Bu milletin birliğini, bütünlüğünü korumaya devam edecek." dedi.

- "Bu topraklar şehitlerimizin fedakarlıkları sayesinde ayakta duruyor"

Şehit ailelerinin sabır ve fedakarlıklarından bahseden Şahin, "Bugün şehitler veriyoruz ama bu millet şehitlerini öyle büyük bir sabırla karşılıyor ki övündüğümüz tarihimizdeki kahramanlıkları, o göz yaşartıcı sahneleri bugün de yaşıyoruz. Siz değerli ailelerine bu metanetiniz, bu sabrınız, bu fedakarlığınız için milletimiz adına şükranlarımı ifade ediyorum. Sizler de bizler de biliyoruz ki bu topraklar şehitlerimizin o fedakarlıkları sayesinde ayakta duruyor. Bu bayrak, gönderde onların fedakarlıkları sayesinde ayakta duruyor." ifadelerini kullandı.

Şehitlere olan vefa borcunun kesinlikle ödenemeyeceğini dile getiren Şahin, "Ne yaparsak sizler için borcumuzu ödemiş olamayız. ama hiç olmazsa sizlerin derdiyle, sıkıntısıyla hemhal olmak bizim birinci görevimiz. Devletin bütün kurumları, sizler için seferberdir. kapıları sizler için açıktır. Her zaman hangi sıkıntınız olursa olsun, onun çözülmesi yönünde eldeki bütün imkanların sonuna kadar kullanılacağından emin olabilirsiniz." değerlendirmesini yaptı.

Vali Vasip Şahin, iftar yemeğinin ardından masaları dolaşarak, şehit yakınlarıyla sohbet etti. İftar programı, hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×