İstanbul merkezli FETÖ/PDY operasyonu

- Operasyon kapsamında gözaltına alınan 34 şüpheliden 26'sı tutuklanmaları istemiyle mahkemeye hakimliği sevk edildi

İstanbul merkezli FETÖ/PDY operasyonu
02 Haziran 2016 Perşembe 15:59

İSTANBUL (AA) - "Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansman sağladıkları" öne sürülen, aralarında şirket ve dernek yöneticilerinin de bulunduğu şüphelilere yönelik İstanbul merkezli Konya ve Kırklareli'de gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan 34 şüpheliden 26'sı tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Soruşturmanın yürütüldüğü Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunda görevli 4 Cumhuriyet Savcısı tarafından 34 şüphelinin ifadeleri alındı.

Şüphelilerden 6'sını serbest bırakan savcılık, 26 şüpheliyi "terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "terör örgütünün finansmanını sağlamak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından tutuklanmaları, 2 şüpheliyi de adli kontrol uygulanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.

Öte yandan şüphelilerin savcılık sorgusunda suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

- Operasyon süreci

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne 19 Kasım 2014'te yapılan ihbar üzerine, Birim Gayrimenkul Limited Şirketi ile bu şirkete bağlı kuruluşlarda özellikle Maltepe'de bulunan bir restoranda FETÖ/PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, terör örgütüne finansman sağlandığı iddiaları üzerine Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma devam ederken söz konusu restoranda bir kamyonet evrakın imha edileceğine ilişkin 12 Eylül 2015'te gelen ihbar üzerine sulh ceza hakimliğinden talep edilen karar doğrultusunda yapılan aramada, imha edilmek üzere hazırlanan belgelere el konulmuştu.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve bulgular ile hazırlanan rapor doğrultusunda sulh ceza hakimliğinin kararı uyarınca "terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "terör örgütünün finansmanını sağlamak", "suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından İstanbul merkezli 3 ilde operasyon düzenlenmişti.

Sulh ceza hakimliğinden alınan karar doğrultusunda da FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 dernek ile 6 şirket hakkında da arama kararı alınmış, dernek ve şirketlerin tüzel adreslerinde yapılan aramalar sonucu suç delili olabilecek belge ve eşyalara el konulmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×