İstanbul Kurban Bayramı'na hazır

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı ve hijyenik koşullarda kurbanlarını kestirebilmeleri için hazırlıklarını tamamladı - Ataşehir, Başakşehir ve Eyüp ilçelerinde hizmet veren modern Kurban Satış ve Kesim alanlarına Pendik, Avcılar ve Sancaktepe'de 3 yeni tesis daha eklendi - Yeni hizmete alınan tesislerle 10 bin 696'sı büyükbaş ve bin 700'ü küçükbaş olmak üzere toplam 12 bin 396 kesim kapasitesine ulaşılacak - Denetimlerde, 60 puan altında kalan satış ve kesim yerleri için "Uygunsuzluk Belgesi" düzenlenecek - Bayram sürecince kaçabilecek kurbanlıkların yakalanması için 6 Boğa Yakalama Timi oluşturuldu

İstanbul Kurban Bayramı'na hazır
31 Ağustos 2016 Çarşamba 13:22

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı ve hijyenik koşullarda kurbanlarını kestirebilmeleri için hazırlıklarını tamamladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, Ataşehir, Başakşehir ve Eyüp ilçelerinde hizmet veren modern Kurban Satış ve Kesim alanlarına Pendik, Avcılar ve Sancaktepe'de 3 yeni tesisi daha ekledi.

İlçe belediyeleri, kendi sorumluluk alanlarında bulunan satış ve kesim yerlerini denetleyecek. Geçen yıl 4 bin 836'sı büyükbaş ve bin 400'ü küçükbaş olmak üzere 6 bin 236 olan toplam kesim kapasitesi ile hizmet verilirken yeni hizmete alınan tesislerle 10 bin 696'sı büyükbaş ve bin 700'ü küçükbaş olmak üzere toplam 12 bin 396 kesim kapasitesine ulaşılacak.

- Kurban kesim elemanlarına uygulamalı eğitim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kurbanların kesim işlemlerinden dolayı yaralanmaları önlemek ve kesim işleminin sağlıklı yapılabilmesi için görev yapacak yaklaşık bin kişiye Kurban Kesimi Eğitimi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı Kurban Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Eğitimi'nde, 20 saatlik teorik, 20 saatlik mezbahada kesim sırasında pratik olmak üzere toplam 40 saatlik eğitim gerçekleştirildi.

İstabul'da, 209'u satış ve 583'ü kesim yeri olmak üzere toplam 792 Kurban Hizmetleri Komisyonu onaylı kurban satış ve kesim yerlerinin denetlenmesi amacıyla veteriner hekim, veteriner teknisyen ve zabıtadan oluşan 12 denetim ekibi oluşturuldu. Bu çalışmalar kapsamında gerekli standartlar, hijyen koşulları ve yasal yükümlülükler denetlenecek.

Tebliğ gereği 28 Ağustos Pazar günü itibarıyla kurbanlık hayvanlar İstanbul'a girmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki veteriner hekimler, alanlara girişte tüm kurbanlık hayvanların gerekli kontrollerini gerçekleştiriyor.

- Boğa yakalama timi oluşturuldu

Yaşanan sıkıntıları önlemek ve bayram sürecince kaçabilecek kurbanlıkların yakalanması için 6 Boğa Yakalama Timi oluşturuldu. İstanbul'da 24 saat esaslı olarak hizmet verecek ekipten yardım almak isteyen vatandaşlar, ALO 153 hattından talepte bulunabilecek.

Kurban satış ve kesimiyle ilgili vatandaşlara 50 bin kurban broşürü dağıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca bayram süresince vatandaşlara 600 bin hijyenik kurban eti poşeti dağıtılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü Denetim Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde, 60 puan altında kalan satış ve kesim yerleri için "Uygunsuzluk Belgesi" düzenlenecek. Bu durum ayrıca, satış ve kesim yerlerinin girişlerine "Standartlara Uygun Değildir" yazısı asılarak ilan edilecek.

Kurban vasfını taşımayan hayvanların işaretlenmesi hususunda vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Denetimler sonucu satış ve kesim yerlerinde bulunan ve kurban için uygun olmayan hayvanlar (X) işareti ile işaretlenecek. Ayrıca bu durum alanlarda (X) işaretli hayvanların kurban olmaya uygun olmadığına dair bilgilendirme afişleri ile ilan edilecek.

Avrupa yakasında bulunan vatandaşların Anadolu yakasından gelecek hayvanlar için şap hastalığına karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Hayvanların kulaklarında bulunan küpe numaraları ile hayvan pasaportları üzerindeki numaraların uyuşması dikkat edilmesi gereken bir başka unsur. Ayrıca Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirilecek hayvanlar için "Şap Titre Testi" sonucunun negatif olması gerekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×