İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri

- İsrail, 45 yaşaltı Filistinli erkeklerin Aksa'ya girmesine izin vermiyor

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri
10 Haziran 2016 Cuma 12:17

RAMALLAH (AA) - İsrail askerlerinin, Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak isteyen yüzlerce Batı Şerialı Filistinliye engel olduğu bildirildi.

AA muhabirinin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, İsrail askerleri, Batı Şeria'nın farklı bölgelerinden Ramazan ayının ilk cuma namazını Mescid'i Aksa'da kılmak isteyen yüzlerce Filistinlinin girişine izin vermedi.

Kudüs ile Ramallah arasında bulunan Kalendiye askeri kontrol noktasına Cenin kentinden gelen Filistinli Derviş Naci (40), İsrail polisinin girişine engel olduğunu kaydederek, "Gece saat 02.00'de Cenin kentindeki evimden dört çocuğumla beraber Mescid-i Aksa'ya gitmek için yola koyulduk. Daha önceden giriş izni verildiği halde girişimiz engellendi. Biz sadece namaz kılmak için geldik İsrail'in emniyetine nasıl tehlike teşkil edebiliriz ki? İsrail sadece hareket özgürlüğümüzü engelliyor." ifadelerini kullandı.

Bir başka Filistinli Halid Muhammed de (33) Kalendiye kontrol noktasında keyfi olarak engellendiğini belirterek, "Mescid-i Aksa'ya ulaşmak için hakkımı birkaç kez daha kullanacağım. Kontrol noktasında tekrar engellenirsem ayrım duvarının üzerinden atlayarak geçeceğim. Biz sadece Aksa'da namaz kılmak istiyoruz. Bu, uluslararası hukuk tarafından güvence altına alınmış bir haktır. Ama İsrail kendini hukukun üstünde görüyor." dedi.

İsrail askerinin tüm yaşlardaki kadınların ise Mescid-i Aksa'ya girişlerine izin verdiği kaydedildi.

İsrail Polisi'nin açıklamasında, Tel Aviv'in merkezinde yer alan Sarona bölgesinde çarşamba günü silahlı iki kişinin yoldan geçenlere ateş açması sonucu 4 İsraillinin öldüğü bildirilmişti.

Saldırının ardından İsrail'de üst düzey devlet yetkililerinin katılımıyla düzenlenen güvenlik toplantısında, Filistinlilerin İsrail'e girmelerine olanak sağlayan 83 bin iznin ve Gazze'deki Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da namaz kılması için sağlanan kolaylıkların dondurulması kararı alındığı açıklanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×