İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri

- Kudüs İşleri Bakanı Hüseyni: - "İsrail, Mescid-i Aksa muhafızları ve İslami Vakıflar İdaresi çalışanlarının da aralarında bulunduğu Mescid-i Aksa görevlilerine karşı yeni bir savaş başlattı"

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri

KUDÜS (AA) - Filistin Kudüs İşleri Bakanı Adnan el-Hüseyni, İsrail'in Mescid-i Aksa muhafızlarına karşı savaş açtığını, kutsal mescidin restorasyonu için tek bir çimento torbasının bile ancak yoğun uğraşların ardından içeri sokulabildiğini belirtti.

Kudüs'teki ofisinde gazetecilerle bir araya gelen Hüseyni, "İsrail, Mescid-i Aksa muhafızları ve İslami Vakıflar İdaresi çalışanlarının da aralarında bulunduğu Mescid-i Aksa görevlilerine karşı yeni bir savaş başlattı." dedi.

İsrail güçlerinin, 12 gündür Mescid-i Aksa'nın avlusunda İsrail Tarihi Eserler Dairesi yetkilileri bulunmadan musluğun tamir edilmesine izin vermediğine dikkati çeken Hüseyni, bu ayrıntılara karışılmasının daha önce görülmediğini, İsrail tarafından bir baskı bulunduğunu ve ne yazık ki kimsenin İsrail'in ihlallerine karşı caydırıcı olamadığını söyledi.

-İsrailli yetkililerden izin alınmadan Aksa'da hiçbir şey yapılamıyor

Mescid-i Aksa'nın restorasyonuna ilişkin açıklamalarda bulunan Hüseyni, bir torba çimentonun dahi ancak çok yoğun uğraşlarla içeri sokulabildiğini ve İsrailli yetkililerden izin alınmadan hiçbir şey yapılamadığını dile getirdi.

Mescid-i Aksa muhafızlarının Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa ziyaretlerinde sergiledikleri anormal davranışlara müdahale ettiğini, bu nedenle İsrail tarafının bu kişilere karşı savaş açtığını aktaran Hüseyni, muhafızların kutsal Mescid-i Aksa'nın korunması için çok önemli olduklarının altını çizdi.

İsrail'in Kudüs'te Filistinlilere yönelik yaptığı yıkımlara da değinen Hüseyni, İsrail'in Filistinlilerin evlerini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığına işaret ederek, bu uygulamanın Yahudi yerleşimcilere Filistin topraklarında inşaat yapmalarına ruhsat verilmesiyle tırmanışa geçtiğini kaydetti.

- Normalleşme Filistinlilere hakları iade edildikten sonra olmalı

Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşmenin ancak Filistinlilere hakları iade edildikten sonra olması gerektiğini kaydeden Hüseyni, aksi taktirde zaten zor durumda olan Filistin davasının zedeleneceğini söyledi.

İsrail dışişleri bakanlığı, Ortadoğu Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi Başkanı eski subay Enver Aşki'nin liderliğindeki Suudi Arabistanlı bir heyetin geçen hafta İsrail'e geldiğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA ise Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu kişilerin ülkeyi temsil etmediklerini ve Suudi Arabistan hükümetinin görüşlerini yansıtmadığını ifade etmişti.

İsrail, Kudüs İslami Vakıflar Medya Koordinatörü Firas ed-Dibs'e 6 ay, bir Mescid-i Aksa muhafızına da 14 gün Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırma cezası vermişti. 3 muhafız 2 gün gözaltında tutulmuş ve 2 muhafız da İsrail güçlerince soruşturma için çağrılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×