İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri

- İsrail askerleri Doğu Kudüs ile Batı Şeria'nın Nablus ve El Halil kentlerindeki farklı adreslere düzenlediği baskınlarda 18 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri

KUDÜS (AA) - İsrail güçlerinin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da 18 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin basınında yer alan haberlere göre, İsrail askerleri sabah saatlerinde Doğu Kudüs ile Batı Şeria'nın Nablus ve El Halil kentlerindeki birçok adrese baskın düzenledi.

Söz konusu baskınlarda İsrail askerlerinin 18 Filistinliyi gözaltına aldığı, Filistinlilere ait bir ev ile depoya da "patlayıcı madde yapıldığı" gerekçesiyle mühür vurduğu aktarıldı.

- İsrail askerleri Filistinlilerin "matbaa" ve "parasına" el koydu

Öte yandan İsrail askerlerinin El Halil kentinde Filistinlilere ait bir matbaaya baskın düzenleyerek tüm envanterlerine el koyduğu belirtildi.

Matbaa sahibi Mutez el-Ca'be, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail askerleri, Filistinli grupların herhangi birine reklam broşürü basmadığımız halde, Hamas'a broşür basma suçlamasıyla ikinci defa matbaamıza baskın düzenleyip malzemelerimize el koydu." dedi.

İsrail askerlerinin kentte yer alan Sair beldesinde de "terörü finanse ettiği" iddiasıyla bir Filistinlinin yüksek miktardaki parasına el koyduğu kaydedildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise "askerler tarafından yapılan baskınlar sonucunda, eylem hazırlığında olan Filistinlilerin gözaltına alındığı" ileri sürüldü.

Çeşitli gerekçelerle İsrail güçleri hemen her gün Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenleyerek, gözaltılar gerçekleştiriyor. Filistin makamlarının verilerine göre İsrail'deki hapishanelerde yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.

Doğu Kudüs 1967’den bu yana İsrail işgali altında bulunuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×