İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri

İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri

KUDÜS (AA) - İsrail, mart ayında askerler tarafından öldürülen Filistinli gencin cenazesini ailesine teslim etti.

Filistinli avukat Muhammed Alyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in mart ayında Doğu Kudüs'te askerler tarafından öldürülen Muhammed el-Kaluti'nin naaşını ailesine teslim ettiğini belirtti.

İsrail'in geçen ekim ayından bu yana aralarında oğlu Baha'nın da olduğu "saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla öldürdüğü 5'i Doğu Kudüs'ten 14 Filistinlinin daha cesedini alıkoyduğunu ifade eden Alyan, önümüzdeki 2 hafta içinde alıkonulan cesetlerin teslim edilebileceğini kaydetti.

Alyan, "İki ay önce 6 Filistinli aile, çocuklarının cenazesinin teslim edilmesi için İsrail Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme başvuruyu reddetmedi ama polise cesetlerin teslimi için süre verdi." dedi.

Cesetlerin teslimi için bazı şartlar koyulduğunu belirten Alyan, "Cenazelerin gece saatlerinde Doğu Kudüs bitişiğindeki mezarlığa defnedilmesi, cenazeye katılan kişi sayısının 25'i geçmemesi ve 20 bin şekel (yaklaşık 5 bin dolar) kefalet ödenmesi şart koşuluyor. Filistinli aileler ise cenazelerin son vedalarına uygun halde olması için defnedilmeden 48 saat önce morgdan çıkarılmasını talep ediyor." diye konuştu.

Alyan, Kaluti'nin naaşının da defnedilmeden 48 saat önce morgdan çıkarıldığını ve 30 kişinin katılımıyla Kudüs'teki Salahhadin Caddesi kabristanına defnedildiğini aktardı.

İsrail'in Filistinlilere saldırıları ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri nedeniyle, geçen ekim ayından bu yana Batı Şeria, Gazze ve Kudüs'te İsrail askerleriyle Filistinliler arasında sık sık gerginlik yaşanıyor.

Askerler, Batı Şeria ve Kudüs'te "İsraillilere saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla Filistinlileri vurarak öldürürken, bu kişilerin cenazeleri de alıkonuluyor.

Filistinli aileler, askerler tarafından öldürülen çocuklarının naaşının teslimi için İsrail Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, cenazelerin teslimine karşı çıkarken, Hükümetin Hukuk Müsteşarı Avichai Mandelbli, dün yaptığı açıklamada, Filistinlilerin cenazelerinin teslim edilmemesi için güvenlik gerekçesinin bulunmadığını belirtmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×