İsrail'de referandum için imza kampanyası

- İsrailli bir grup aktivist, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Filistin topraklarındaki geleceği konusunda halk oylaması yapılması için imza kampanyası başlattı

İsrail'de referandum için imza kampanyası
06 Eylül 2016 Salı 17:03

KUDÜS (AA) - İsrailli bir grup aktivist, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Filistin topraklarındaki geleceği konusunda halk oylaması yapılması için bir yıl süreli imza kampanyası başlattı.

İsrail'in 1967 yılındaki Altı Gün Savaşı'ndan sonra Filistin topraklarındaki Batı Şeria'yı işgalinin Haziran 2017'de 50'nci yıl dönümü olması nedeniyle bir grup aktivist tarafından ülkenin bu topraklardaki geleceği konusunda referandum yapılması için parlamentoya (Knesset) sunulmak üzere bir yıllık imza kampanyası başlatıldı.

Eski Şin Bet Başkanı Ami Ayalon, Eski İşçi Partisi lideri ve Şimdi Barış Hareketi Başkanı Amram Mitzna'nın da aralarında olduğu bazı tanınmış isimleri barındıran adına "50'nci yıl karar grubu" denilen grup tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Haziran 2017'de İsrail'in Altı Gün Savaşı'nın ve Batı Şeria'daki askeri hakimiyetinin başlamasının 50'nci yılı olacak. İsrail, 50 yıldır Filistin topraklarına hükmediyor ancak henüz bu toprakların geleceği konusunda bir karar alınmadı." denildi.

Açıklamada, "İsrailliler, 50 yıldır geleceğimizle ilgili sorularla mücadele ediyor. Bir 50 yıl daha beklemeyi kabul edemeyiz. Kuzeyden güneye bütün kentlerde ve internette kampanyayı yayacağız. 2017 yılını İsrail'in ve Filistin toprakları hakkında karar alınan bir yıl yapacağız. 2017'nin tek devlet mi iki devlet mi olacağı konusunda son kararın verildiği bir yıl olmasını talep ediyoruz." ifadelerine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×