İsrail donanmasının Özgürlük Filosu'na müdahalesi

- Ulusal ve İslami Güçler topluluğu İsrail'in Gazze ablukasını delmek için yola çıkan Zaytouna adlı gemiye uluslararası sularda müdahalesini kınadı

İsrail donanmasının Özgürlük Filosu'na müdahalesi

GAZZE (AA) - Gazze'deki Filistinli gruplar İsrail'in Gazze ablukasını delmek için yola çıkan kadın eylemcileri taşıyan Zaytouna adlı gemiye uluslararası sularda müdahalesini kınadı.

El-Fetih liderlerinden Faysal Ebu Şehla, Ulusal ve İslami Güçler Topluluğu adına yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in Gazze ablukasını delmek için yola çıkan Zaytouna gemisine müdahalesini kınadıklarını belirtti.

"Gemide Gazze ile dayanışma için gelen kadın aktivistler vardı." Geminin silah değil ümit ve barış taşıdığını belirten Ebu Şehla, Filistinli grupların İsrail'in "korsanlığı" ve gözaltı nedeniyle kanunların çiğnenmesini reddettiklerini vurguladı.

"İsrail'in Zaytouna gemisine müdahalesi, Gazze'ye yönelik ablukasını dünyanın suskunluğu gölgesinde devam ettireceği anlamına geliyor." diyen Ebu Şehla, uluslararası topluma "kadınların taşıdığı mesajı tamamlamaları, Gazze ablukasını kaldırmaları ve işgale son vermeleri" çağrısında bulundu.

Ulusal İslami Güçler Topluluğu çatısı altında Fetih, Hamas, İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ile Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) gibi çeşitli gruplar bulunuyor.

Gazze ablukasını delmek için 14 Eylül'de İspanya'dan yola çıkan gemide sadece kadınlar bulunuyor. Türkiye, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, önceki girişimlerinde kendilerini engelleyen İsrail askerlerini bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyordu.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006 yılından bu yana abluka altında tutuyor. İsrail donanması da bu tarihten beri “Gazze’ye özgürlük” sloganıyla yola çıkan gemilere hukuksuz şekilde müdahale ediyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×