İsrail donanmasının Özgürlük Filosu'na müdahalesi

- Gazze Ablukasını Kırma Komisyonu Başkanı Filistinli Milletvekili Hadri: - "İsrail, Gazze'ye uyguladığı ambargonun kırılmasından korktuğu için Gazze ile dayanışma için gelen barışçıl gemilere karşı çıkıyor ve onları engellemek için korsanlık yapıyor"

İsrail donanmasının Özgürlük Filosu'na müdahalesi

GAZZE (AA) - Gazze Ablukasını Kırma Komisyonu Başkanı Filistinli Milletvekili Cemal el-Hadri, İsrail donanmasının Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı Zaytouna gemisine uluslararası sularda müdahalesini "korsanlık" olarak nitelendirdi.

Hadri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail, Gazze'ye uyguladığı ambargonun kırılmasından korktuğu için Gazze ile dayanışma için gelen barışçıl gemilere karşı çıkıyor ve onları engellemek için korsanlık yapıyor." dedi.

İsrail'in yaklaşık 10 yıldır uyguladığı abluka sebebiyle Gazze'de işsizliğin tırmandığına, yoksulluğun görülmemiş boyutlara ulaştığına dikkati çeken Hadri, ablukayı delmenin tek yolunun gemiler olduğunu belirtti.

Hadri, İsrail'in engellemelerine rağmen ablukayı kırmak için daha fazla geminin Gazze'ye geleceğini söyledi.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006 yılından bu yana abluka altında tutuyor. İsrail donanması da bu tarihten beri “Gazze’ye özgürlük” sloganıyla yola çıkan gemilere hukuksuz şekilde müdahale ediyor.

İsrail donanması son olarak dün, Gazze ablukasını delmek için 14 Eylül'de İspanya'dan yola çıkan kadın eylemcileri taşıyan Zaytouna gemisine uluslararası sularda müdahalede bulunmuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×