İspanya'da hükümeti kurma çalışmaları

İspanya'da genel görüş Başbakan Rajoy'un güvenoyu alamayacağı yönünde

İspanya'da hükümeti kurma çalışmaları
28 Ağustos 2016 Pazar 17:32

İspanya'da Halk Partisi'nin (PP) lideri ve Başbakan Mariano Rajoy, azınlık hükümeti kurmak için Ciudadanos partisiyle anlaşsa da 30 Ağustos'ta yapılacak güven oylaması öncesinde yeterli desteği halen bulamadı. 350 sandalyeli İspanyol meclisinde Rajoy'un azınlık hükümetinin güvenoyu alınması için 176 oya ihtiyaç bulunurken, 137 milletvekiline sahip PP'ye dış desteği veren Ciudadanos (32) ve CC'nin (1) oylarıyla toplam sayı 170 olarak çıkıyor.

İki genel seçime rağmen 8 aydan uzun bir süredir hükümetin kurulamamasından siyasi belirsizliğin devam ettiği İspanya'da, azınlık hükümeti kurmak için 10 gündür Ciudadanos partisiyle müzakere yürüten PP, bu sabah anlaşmaya vardı. Sağ görüşlü PP'ye aradığı dış desteği vereceğini açıklayan tek büyük siyasi parti olan liberal görüşlü Ciudadanos, ön şart olarak koyduğu, ülke yönetimindeki ekonomik ve sosyal konular ile kurumsal reformları içeren 150 maddelik taahhüdün olduğu anlaşmayı imzaladı.

İki siyasi parti arasında varılan anlaşmaya, sadece 1 milletvekili olan Kanarya Koalisyonu da (CC) destek verdiğini duyurdu. PP mevcut durumda 170 milletvekilini garantilese de 30 Ağustos'ta yapılacak güven oylamasında gerekli olan 176 oyun gerisinde kaldı.

"SİYASİ DURUM BÖYLE DEVAM EDERSE, İSPANYA EKONOMİSİ İÇİN ZARAR OLABİLİR"

Ciudadanos ile varılan anlaşmanın ardından basın toplantısı düzenleyen PP lideri ve Başbakan Mariano Rajoy, "Anlaşma çok olumlu ama güvenoyu için yetersiz." diyerek, mevcut durumda ülkenin 2. büyük siyasi partisi konumunda olan Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) desteğinin zorunlu olduğunu bir kez daha vurguladı. İspanya'da hükümetin kurulmasının "aciliyet gerektirdiğini" söyleyen Rajoy, "Şu anda ekonomi iyi gidiyormuş gibi gözükse de siyasi durum böyle devam ederse, İspanya ekonomisi için sorun olabilir." uyarısında bulundu.

Güvenoyu öncesinde yarın PSOE lideri Pedro Sanchez ile görüşeceğini hatırlatan Rajoy, "Sanchez'e bugüne kadar söylediklerimi bir kez daha söyleyeceğim ama bu kez 170 milletvekilinin desteğiyle." ifadesini kullandı.

Ciudadanos lideri Albert Rivera ise İspanya'nın daha fazla hükümetisiz devam edemeyeceğine inandıkları için PP'nin azınlık hükümeti girişimine destek verdiklerini vurguladı.
Yolsuzlukla mücadele, devlet bütçesinin yeniden yapılandırılması, mali reformlar ve seçim sisteminde değişiklik gibi öncelikleri olan Rivera, "İspanya'da artık ekonomik kesintiler dönemi bitmiştir. Bu zamana kadar yeterli oranda vergi vermeyenlerden daha fazla vergi alınacak, orta sınıfa destek verilecek ve reformlar yapılacaktır." dedi. Rivera ayrıca 20 Aralık genel seçiminin ardından hükümeti kurmayı deneyen ancak mart ayında yapılan güven oylamasında başarılı olamayan PSOE lideri Sanchez ile o dönemde imzaladıkları anlaşmayı hatırlatarak, "Bugün PP ile vardığımız anlaşmadaki 150 maddenin 100'ü PSOE ile yapılan anlaşmada da var." şeklinde konuştu.

ÜLKEDE GENEL BEKLENTİ RAJOY'UN GÜVENOYU ALAMAYACAĞI YÖNÜNDE

Öte yandan İspanya'da siyaset uzmanlarının görüşlerine ve ulusal basında yer alan yorumlara bakıldığında ülke genelindeki beklentinin Rajoy'un güvenoyu almayacağı yönünde olduğu görülüyor.

350 sandalyeli İspanyol meclisinde Rajoy'un azınlık hükümetinin güvenoyu alınması için 176 oya ihtiyaç bulunurken, 137 milletvekiline sahip PP'ye dış desteği veren Ciudadanos (32) ve CC'nin (1) oylarıyla toplam sayı 170 olarak çıkıyor. Mecliste 30 Ağustos'ta yapılacak ilk oylamada salt çoğunluk, 2 Eylül'deki 2. oylamada ise basit çoğunluk gerekirken, İspanya'da hükümet kurulabilmesi için Rajoy'un 5 gün içinde en az 6 çekimser oy bulması şart gözüküyor.
Rajoy'un güvenoyu alamaması halinde 25 Eylül'de Bask ve Galisya özerk yönetimlerindeki yerel seçimlerin sonuçlarına göre ikinci kez hükümeti kurmayı deneyebileceği ya da Noel bayramı günü olan 25 Aralık'ta, İspanya'nın 1 yıl içinde 3. kez genel seçime gitme olasılığı bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×