İSO'nun "Türkiye'ye Güvenenler, Türkiye'de Üretenler" toplantısı

- Başbakan Yıldırım: (2) - "350 milyar doları aşan dış ticaret hacmimiz yaklaşık 160 ülkenin milli gelirinin üzerinde. 2015 yılında dış ticaret açığımız yüzde 25 oranında düşmüş gözüküyor. Cari açığın milli gelir oranı 2014'te yüzde 5,8 iken bu oran 2015'te 4,5'e gerilemiş durumda. Bu sene sonunda 4'e düşürmeyi hedefliyoruz. Kamu maliyesindeki sıkı duruşumuzu asla değiştirmeyeceğiz." - "Kamu borcunda AB'den ve birçok ülkeden daha iyi durumdayız. Bankacılık ve finans sektörümüz, sağlam bir zeminde çalışmalarını sürdürüyor. Merkez Bankamız 15 Temmuz'a rağmen piyasaya döviz verme ihtiyacı duymadı ve rezervlerimizde herhangi bir azalma söz konusu değil. 121 milyar doların üzerinde brüt rezervimiz var" - "Hükümet olarak gerçek ekonominin hep yanında olacağız. Ekonomimizin gelişmesi için, üretimimizin artması için, yeni yeni istihdam alanları oluşması için gereken her türlü kolaylığı sağlayacağız. Ayrıca geçmişe yönelik yüklerinizden kurtarmanız için de kapsamlı düzenlemeler yapıyoruz"

İSO'nun

İSTANBUL (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, kamu maliyesindeki sıkı duruşu asla değiştirmeyeceklerini belirtti.

Başbakan Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) "Türkiye'ye Güvenenler, Türkiye'de Üretenler" konulu toplantısında telekonferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, piyasalarda dolar ve Türk lirası cinsinden hiçbir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Faiz oranlarında kayda değer bir dalgalanma olmadığını dile getiren Yıldırım, darbe teşebbüsünün sonunda Merkez Bankası'nın bir süredir sürdürdüğü faiz düşürmesini devam ettirdiğini kaydetti.

Yıldırım, iş dünyasının, hem yerli hem de uluslararası yatırımcıların zerre kadar tereddüt etmemesi gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"79 milyon nüfusumuz, 2 trilyonluk milli gelirimizle güçlüyüz ve geleceğe güvenle ve emin adımlarla yürüyoruz. Son 14 yılda milli gelirimizi ortalama yüzde 4,7 büyüttük. 2016 ilk çeyreğinde 4,8 oranında büyüme gerçekleştirdik. Böylece Avrupa bölgesinde OECD ülkesindeki ülkelerin yaklaşık 3 katı bir büyümeyi sağlamış olduk. Genç ve dinamik nüfusumuz, stratejik coğrafi konumumuz en büyük kaynağımızdır, en büyük mukayeseli üstünlüğümüzdür. Türkiye'de toplam çalışan sayısı 21 Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla. 2002'den bugüne 7 milyondan fazla insanımıza aş, iş sağladık. Sadece 2015'te 800 bin insana iş kapısı bulduk, istihdam sağladık. İhracatımızın 14 yılda nereden nereye geldiğini biliyorsunuz. 350 milyar doları aşan dış ticaret hacmimiz yaklaşık 160 ülkenin milli gelirinin üzerinde. 2015 yılında dış ticaret açığımız yüzde 25 oranında düşmüş gözüküyor. Cari açığın milli gelir oranı 2014'te yüzde 5,8 iken bu oran 2015'te 4,5'e gerilemiş durumda. Bu sene sonunda 4'e düşürmeyi hedefliyoruz. Kamu maliyesindeki sıkı duruşumuzu asla değiştirmeyeceğiz."

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin 2016 bütçesinin 130 ülkenin daha üzerinde gerçekleştiğini hatırlatarak, yüzde 11'in üzerine olan bütçe açığını milli gelire oranını 2015'te yüzde 1,3 seviyesine düşürdüklerini kaydetti.

- "Rezervlerde azalma yok"

Bu oranları korumaya devam edeceklerine dikkati çeken Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kamu borcunda AB'den ve birçok ülkeden daha iyi durumdayız. Bankacılık ve finans sektörümüz, sağlam bir zeminde çalışmalarını sürdürüyor. Merkez Bankamız 15 Temmuz'a rağmen piyasaya döviz verme ihtiyacı duymadı ve rezervlerimizde herhangi bir azalma söz konusu değil. 121 milyar doların üzerinde brüt rezervimiz var. Türkiye'de bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranı yüzde 16'ya yakın. Neredeyse Maastricht kriterlerinin iki katı. Türkiye'nin takipteki alacaklarının bütün yaşadığımız kısa süreli krize rağmen toplam kredilere oranı yüzde 3,3. Doğrudan yabancı yatırımlar artmaya devam ediyor. 2002 yılı öncesi 10 yılda sadece 10 milyar dolar yabancı yatırım yapılmışken 2003 AK Parti iktidarından bugüne kadar yapılan yabancı yatırım miktarı 170 milyar dolara erişmiş durumda."

Başbakan Yıldırım, 2002'de Türkiye'de sadece 5 bin 600 küresel sermayeli şirket bulunduğunu anımsatarak, bu rakamın bugün 50 bini aşmış olduğunu söyledi.

İş dünyasının önünü açmaya, ülkenin cazibesini artırmaya devam edeceklerini anlatan Yıldırım, yüksek nitelikli insan gücü için Turkuaz Kart uygulamasını başlattıklarını aktararak, iş adamları için yeşil pasaportla ilgili düzenlemeler yapıldığını ve bunun yakında hayata geçeceğini kaydetti.

Kare kodlu çek uygulamalarına değinen Yıldırım, çeki ödemeyenlere ilişkin yeni müeyyideleri yeniden düzenlediklerini ifade etti.

- "Siz üretmeye devam edin"

Başbakan Binali Yıldırım, sanayicilere şöyle seslendi:

"Hükümet olarak gerçek ekonominin hep yanında olacağız. Ekonomimizin gelişmesi için, üretimimizin artması için, yeni yeni istihdam alanları oluşması için gereken her türlü kolaylığı sağlayacağız. Ayrıca geçmişe yönelik yüklerinizden kurtarmanız için de kapsamlı düzenlemeler yapıyoruz. Stok affından tutun kasa fazlasına ve ödenmemiş vergi borçlarının yeniden bir kolaylık getirilerek taksitlendirilmesine varıncaya kadar bir çok düzenlemeyi hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Siz ülke için üretmeye devam edin, ülkenize güvenmeye devam edin, sizin hükümetiniz de sizin önünüzdeki engelleri teker teker kaldırmaya devam edecek."

Toplantıda Türkiye'de çalışan ve üretim yapan küresel yatırımcıların temsilcilerinin olduğunu hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ben bu küresel yatırımcılardan özellikle bir konuyu istirham ediyorum o da şudur: Türkiye'nin gerçekleriyle dışarıdaki algı 15 Temmuz'la birlikte bir kez daha gördük ki aynı değil. Bu Türkiye'ye yapılan bir haksızlıktır. Türkiye'yi olduğundan farklı göstermeye çalışmak, bu FETÖ terör örgütünün bir başka marifetidir. Terör örgütlerinin Türkiye'yi sanki istikrarsızlık devam ediyor, sanki Türkiye'de terör örgütlerinin faaliyetlerinin meşru gösterilmeye çalışılması, Türkiye'nin bir hukuk devleti özelliğinin maalesef göz ardı edilmesi, bu ülkeye yapılan en büyük haksızlıklardan biridir. Bu bakımdan ait olduğunuz ülkelerde gerçek Türkiye fotoğrafının en iyi şekilde anlatılması için size ulusal bir görev düştüğünü ifade ediyorum ve bu konuda da gerekli çalışmaları yapacağınıza inanıyorum."

Başbakan Yıldırım, konuşmasının sonunda, toplantının düzenlenmesi dolayısıyla İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×