İSMEK 20. Yıl Genel Sergi ve Festivali

- Kurslardan bu yıl mezun olan 236 bin öğrencinin "bahar" temalı eserlerinin yer aldığı sergi, 31 Mayıs'a kadar görülebilecek - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Topbaş: - "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı İSMEK, o vizyonla bir çınara dönüştü"

İSMEK 20. Yıl Genel Sergi ve Festivali
18 Mayıs 2016 Çarşamba 17:50

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) 20. Yıl Genel Sergi ve Festivali, Feshane Kültür Merkezi'nde başladı.

Bu yıl mezun olan 236 bin kursiyerin "bahar" temalı eserlerini İstanbullularla buluşturan serginin ve festivalin açılışına, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altuner, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Topbaş'ın eşi ve Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Özleyiş Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı İSMEK'in, o vizyonla bir çınara dönüştüğünü vurgulayarak, "Bu yıl 236 bin öğrenciyi mezun eden İSMEK uluslararası ölçekte bir model ve bir halk üniversitesi. İSMEK'ten 20 yılda 2 milyon 336 bin kişi eğitim aldı. Birçoğu meslek ve iş sahibi oldu." dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak hayat boyu eğitime büyük önem verdiklerini aktaran Topbaş, şunları kaydetti:

"İstanbul 15 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın 123 ülkesinden büyük ve böyle bir şehirde İSMEK gibi önemli bir rehabilitasyon merkezine ihtiyaç var. Burada insanlar sadece vakit geçirmiyor, şehrin stresinden, kaygılarından kurtularak rehabilite oluyor. Avuç avuç ilaç kullananların burada eğitim alırken bundan vazgeçtiğine tanık olduk. İnsan ürettikçe mutlu oluyor ve eserler ortaya çıktıkça özgüven de artıyor."

Ülkelerin gücünün yetişmiş insan sayısıyla ölçüldüğünü ve genç nüfusa sahip Türkiye'de eğitimi çok önemsediklerini ifade eden Topbaş, 400 branşta eğitim veren İSMEK'in kursiyerlerinin, modern mesleklerden çeyiz sandıklarında yer alan el emeği göz nuru ürünlere kadar çok çeşitli sanat eserleri ürettiğine dikkati çekti.

İSMEK'in 10 yıldır düzenlediği geleneksel sergide, yüz binlerce eserden sadece küçük bir miktarının sergilenebildiğini anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Öyle bir vizyon ortaya koydu ki, hangi pencereyi ve kapıyı açarsanız yeni ufuklar ortaya çıkıyor. Uluslararası toplantılarda bunu dile getiriyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak aynı vizyonla tüm İstanbulluların huzur ve mutluluğu için çalışıyoruz."

Törende mehter takımı ve folklar ekibinin gösteri sunmasının ardından Kadir Topbaş ve beraberindekiler, mezun öğrencilere diplomalarını verdi.

Topbaş ve beraberindekiler daha sonra kurdele keserek, sergi ve festivalin açılışını gerçekleştirdi. Tema olarak "bahar"ı konu alan sergi, 31 Mayıs'a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×