İslam dünyası için "Yaşam ve Geçim Fonu"

- İslam Kalkınma Bankası (IDB) yönetiminde Suudi Arabistan'da kurulan yatırım fonu ile İslam dünyasında yaşanan "fakirlik ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele" edilmesi hedefleniyor

İslam dünyası için
29 Eylül 2016 Perşembe 18:24

RİYAD (AA) - İslam dünyasında yaşanan "fakirlik ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele" için 2,5 milyar dolar sermayeyle "Yaşam ve Geçim Fonu" kurulduğu bildirildi.

"Yaşam ve Geçim Fonu"ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde yapılan yürütme kurulu toplantısında, 2,5 milyar dolar sermayeyle fonun resmen oluşturulduğu belirtildi.

Söz konusu yatırım fonunun, Ortadoğu'daki en büyük kalkınma girişimi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, fonun, İslam Kalkınma Bankası (IDB) yönetiminde, Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kalkınma fonlarının desteğiyle, İslam dünyasında "fakirlik ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele" amacıyla kurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, İslam dünyasında fakirlik sıkıntısı çeken 30 ülkeye yardım etmeyi, buradaki halkın sağlık ve üretim seviyelerini yükseltmeyi hedefleyen fona, gelecek beş yıl süresince yatırım yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×