İrlanda'da Kenny yeniden başbakan

- Kenny liderliğindeki Fine Gael Partisi, 10 hafta süren görüşmelerin ardından azınlık hükümeti kurdu

İrlanda'da Kenny yeniden başbakan
06 Mayıs 2016 Cuma 19:49

LONDRA (AA) - İrlanda'da 70 gündür devam eden hükümet kurma çalışmalarının ardından Enda Kenny yeniden başbakan oldu.

Şubat ayında yapılan genel seçimden birinci parti olarak çıkan ancak hükümet kurmak için çoğunluğu elde edemeyen Kenny liderliğindeki Fine Gael Partisi, 10 hafta süren görüşmeler sonrasında azınlık hükümeti kurdu.

İrlanda Meclisinde bugün yapılan güven oylamasında Kenny başbakanlığındaki azınlık hükümeti, 9 bağımsız milletvekilinin de verdiği destekle 59 evet oyu alırken, 49 milletvekili aleyhte oy verdi.

Mecliste konuşan Başbakan Kenny, "Hükümetin çok fazla yapacağı şey var. Birçok zorlukla karşı karşıyayız. Bu seçimde halk bunun mesajını verdi." ifadelerini kullandı. Keny'nin kabinede bazı bağımsız milletvekillerine de yer vermesi bekleniyor.

2002 yılında Fine Gael Partisi genel başkanlığına seçilen 65 yaşındaki Kenny, 2011 yılından bu yana İrlanda Başbakanlığı görevini yürütüyordu.

Şubat ayında yapılan genel seçimde, 158 koltuklu İrlanda Meclisinde Fine Gael 50, ana muhalefetteki Fianna Fail ise 44 milletvekiliyle temsil edilmişti. Sinn Fein 23, İşçi Partisi 7 milletvekili çıkarırken, parlamentoya 23 bağımsız milletvekili girmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×