İranlı Sünni liderden "toplu idama" eleştiri

- Sünni din adamı İsmailzehi, 20 Sünni Kürt'ün "terör" suçlamasıyla idam edilmesinin kötü sonuçları olabileceği yönünde uyarıda bulundu

 İranlı Sünni liderden
06 Ağustos 2016 Cumartesi 12:22

İSTANBUL (AA) - İranlı Sünnilerin liderlerinden Sistan ve Belucistan eyaletine bağlı Zahidan kentinin cuma imamı Şeyhulislam Mevlana Abdulhamid İsmailzehi, ülkedeki toplu idamların kötü sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

İsmailzehi'nin resmi internet sitesi "abdolhamid.net"te, 20 Sünni Kürt'ün terör suçlamasıyla idam edilmesini eleştirdiği cuma hutbesine yer verildi.

Suçluların adil ve ve açık bir mahkemede yargılanması gerektiğini vurgulayan İsmailzehi, idamların kötü sonuçları olabileceğine dikkati çekti.

İsmailzehi, ülkedeki idam oranının yüksek olduğunu bunun azaltılması için idam politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek,şu ifadeleri kullandı:

"Ben bir vatandaş olarak bazı ceza kanunlarının gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. İdamlar azalmalı en alt seviyeye indirilmeli. Hazreti Peygamber, sahabeler ve Hazreti Ali dönemine baktığımızda idam oranının en alt seviyede olduğunu görüyoruz."

Bölgenin hassas bir dönemden geçtiğini hatırlatan Sünni din adamı, idam kararları alınırken bunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

Ülkenin düşmanlarının bu idamları kendi çıkarları için kullanabileceği vurgusu yapan Sünni din adamı, şunları kaydetti:

"Mevcut şartlar oldukça hassas. Düşmanlar daima Müslümanlar arasında ihtilaf ve istikrarsızlık oluşturma peşinde. Sömürgeci dünya güçlerinin yanı sıra bazı bölge ülkeleri de İran'daki istikrarlı ortamdan rahatsız. Her ne pahasına olursa olsun bu istikrarı ortadan kaldırma arzusundalar. Bu yüzden yetkililer öngörülü olmalıdır."

Tahran yönetimi, "Tekfirci, Tevhid ve Cihad Örgütü"ne üye oldukları ve ülkede terör eylemlerine karıştıkları iddia edilen 20 kişinin 2 Ağustos'ta toplu bir şekilde idam edildiğini duyurmuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×