İran'daki okullarda Türkçe ve Kürtçe eğitimi

- İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi, halkın ana dilinin Türkçe veya Kürtçe olduğu bölgelerdeki okullarda bu dillerde eğitim verileceğini belirtti - Ana dilde eğitim hakkı, İran Anayasası'nın 15'inci maddesinde kayıt altına alınmasına rağmen uygulanmıyor

İran'daki okullarda Türkçe ve Kürtçe eğitimi
31 Mayıs 2016 Salı 13:43

İSTANBUL (AA) - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Dini ve Etnik Azınlıklardan Sorumlu Yardımcısı Ali Yunusi, halkın ana dilinin Türkçe veya Kürtçe olduğu bölgelerdeki okullarda bu dillerde eğitim verilmesi için talimat verildiğini açıkladı.

İran resmi ajansı IRNA'ya konuşan Yunusi, "Hükümet, halkın ana dilinin Türkçe veya Kürtçe olduğu bölgelerdeki okullarda bu dillerde eğitim verilmesi için talimat verdi." dedi.

Yunusi açıklamasında, uygulamanın Kürdistan eyaletindeki bazı okullarda yapıldığını ve gerekli altyapının hazırlanmasından sonra da diğer bölgelerde yürürlüğe gireceğini söyledi.

İran'da 80 milyonluk nüfusun önemli bir bölümü başta Türkler olmak üzere çeşitli etnik topluluklardan oluşuyor. Bu etnik topluluklar zaman zaman ana dilde eğitim hakkı talep ediyor.

Cumhurbaşkanı Ruhani de göreve gelmeden önce ana dilde eğitimle ilgili vaatlerde bulunmuş ancak şu ana kadar bu vaatlerini gerçekleştirememişti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×